Доброволци заснеха вече 300 клипа с пътни хулигани

Общество

300 клипа с тайно заснети пътни хулигани са направили граждани в рамките на инициативата "Шофирай с камера" на Българската асоциация на пострадали при катастрофи. Част от заснетите хулигански изпълнения бяха излъчени по Нова телевизия. 30 от клиповете вече са изпратени на „Пътна полиция”.

25-те камери на кампанията бяха раздадени на доброволци, които от няколко седмици снимат нарушителите. Клиповете с наглите шофьори са каени във фейсбук.

"Има много голям интерес към кампанията, постоянно се обаждат нови хора, които искат камери. Много са активни, за което благодаря", казва Владимир Тодоров от асоциацията.

По думите му едно от най-фрапиращите нарушения е минаване на жп прелез.

Неправилно изпреварване, шофиране в еднопосочна улица и профучаване на спирка на градския транспорт, въпреки че на нея има спрял трамвай, са сред другите заснети шофьорски провинения.

"На среща в транспортната комисия вчера експертите и политиците се обединиха около това, че законът за събиране на глобите не работи. Трябва да има неизбежност на наказанието", смята Тодоров.

Той даде пример с 30-годишен мъж от София, който е натрупал глоби в КАТ за 35 000 лева. По думите му този човек никога не е имал книжка, кара без застраховки и без винетки.

"Тук има два подхода – конфискация на автомобила или временно задържане на колата от три или шест месеца. След като си плати глобата, тогава да му се върне.

Надявам се това да бъде прието, защото, след като държавата е с вързани ръце и не иска да промени закон от 1969 г., трябва да има такива мерки", коментира Тодоров.

Сред обсъжданите санкции е и да се лежи в арест, ако ви хванат с алкохол от 0,5 до 1,2 промила, както е било преди. В момента наказанието е административно и не работи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Председателят на ПГ на „Прогресивна България“: Гарантирам абсолютна безкомпромисност към олигархичния модел "Борисов – Пеевски"
Токио обяви изграждане на най-голямата в света плаваща вятърна електроцентрала с капацитет 1 гигават
Дубай премахна минималния праг за инвестиции в недвижими имоти срещу разрешително за пребиваване в ОАЕ
Не можете да бъдете ефективни лидери, ако не сте любопитни
Рекорд: 26 български плажа и 6 пристанища със знак за качество "Син флаг" за новия сезон
Reuters: САЩ ще закрият мисията за наблюдение на примирието в Газа
Спрете да гоните "вайръл" победи!
На днешната дата, 3 май. Рождениците днес