Християнството може да изчезне напълно в Близкия Изток

Християнството може да изчезне напълно в Близкия Изток

Християнството „може да изчезне напълно“ в някои части на Близкия Изток в рамките на десетилетие, пише британският вестник Independent, позовавайки се на доклад на британската католическа организация Aid to the Church in Need (ACN).

Според проучването на ACN, през последните 2 години християнската религия в региона е претърпяла драматичен срив заради така нареченото „религиозно мотивирано етническо прочистване“ в Ирак, Сирия, Нигерия и другаде, извършвано от ИД и други ислямистки групировки.

Учените обаче откриват, че освен Исляма, важна роля в това етническо прочистване, наблюдавано най-вече в 22 държави, разгледани в доклада играят и тоталитарните режими – като този в Северна Корея, както и екстремизмът в други религии.

Джон Понтифлекс, редактор на изследването, озаглавено Persecuted and Forgotten? A Report on Christians Oppressed for Their Faith 2013-15, казва:

„Културният геноцид срещу християните изтрива присъствието на вярващите от големи региони в Близкия Изток, намиращи се в сърцето на Църквата.“

„Далеч не хвърляме цялата вина върху ислямския екстремизъм. Докладът демонстрира, че много от проблемите произхождат от немюсюлмански екстремистки-националистически религиозни групи и исторически комунистически тоталитарни режими“, допълва той.

Авторите на доклада отеблязват, че тъй като християнството изчезва в цели региони, включително и в части от Африка, то се „превръща от глобална в регионална вяра“.

Ирак е сред 10-те държави, в които неправителствената организация категоризира преследванията срещу християните като „крайни“, а бъдещето на християнството е „под съмнение“ поради масовото изселване на бежанци, прогонени от насилието, което „Ислямска държава“ упражнява.

ACN предупреждава, че християните в Ирак могат напълно да изчезнат в следващите 5 години, „ако не им бъде осигурено спешно и мащабно международно съдействие“.

Смята се, че броят на християните в страната се е сринал до 275 000, а в съседна Сирия е намалял от 1,25 милиона през 2011 до едва 500 000 днес.

ИД и други джихадистки групировки воюват с религиозните малцинства и в двете държави, прогонвайки ги от домовете им, отвличайки свещеници и убивайки тези, които не признават вярата им.

Авторите на изследването казват, че християните не са мишена само заради вярата си, а и заради тяхната „предполагаема връзка със Запада и заради асоциацията между християнство и колониализъм“.

Докладът посочва Ислямизмът като най-страшната заплаха, но подчертава и конфликти, подпалени от някои войнствени форми на индуизма, юдаизма и будизма.

Държавите, в които християнството е изложено на най-голям риск, са Китай, Еритрея, Ирак, Нигерия, Северна Корея, Пакистан, Саудитска Арабия, Судан, Сирия и Виетнам.

Заради нигерийския диоцес над 100 000 християни са напуснали град Майдугури до май тази година, в навечерието на атаките на ислямистката секта Боко Харам. Ислямистки групи оперират и в Кения и Судан.

Броят на антихристиянските атаки на войнствени будистки групировки в Шри Ланка и Бирма също расте. Радикални индуски движения пък са активни в Индия.

Някои от режимите, враждуващи с християнството, са тези в Северна Корея, Китай, Саудитска Арабия, Еритрея и Виетнам, а християните в Турция и Русия са „под строг контрол“.

В предговора на доклада архиепископ Жан-Клеман Жан Бар, гръцки католически водач в Сирия, пише, че катедралата му в Алепо е била обект на 6 атентата.

„Изправени сме пред едно от най-големите предизвикателства в над 2000-годишната история на християнската църква“, добавя той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул