Християнството може да изчезне напълно в Близкия Изток

Християнството може да изчезне напълно в Близкия Изток

Християнството „може да изчезне напълно“ в някои части на Близкия Изток в рамките на десетилетие, пише британският вестник Independent, позовавайки се на доклад на британската католическа организация Aid to the Church in Need (ACN).

Според проучването на ACN, през последните 2 години християнската религия в региона е претърпяла драматичен срив заради така нареченото „религиозно мотивирано етническо прочистване“ в Ирак, Сирия, Нигерия и другаде, извършвано от ИД и други ислямистки групировки.

Учените обаче откриват, че освен Исляма, важна роля в това етническо прочистване, наблюдавано най-вече в 22 държави, разгледани в доклада играят и тоталитарните режими – като този в Северна Корея, както и екстремизмът в други религии.

Джон Понтифлекс, редактор на изследването, озаглавено Persecuted and Forgotten? A Report on Christians Oppressed for Their Faith 2013-15, казва:

„Културният геноцид срещу християните изтрива присъствието на вярващите от големи региони в Близкия Изток, намиращи се в сърцето на Църквата.“

„Далеч не хвърляме цялата вина върху ислямския екстремизъм. Докладът демонстрира, че много от проблемите произхождат от немюсюлмански екстремистки-националистически религиозни групи и исторически комунистически тоталитарни режими“, допълва той.

Авторите на доклада отеблязват, че тъй като християнството изчезва в цели региони, включително и в части от Африка, то се „превръща от глобална в регионална вяра“.

Ирак е сред 10-те държави, в които неправителствената организация категоризира преследванията срещу християните като „крайни“, а бъдещето на християнството е „под съмнение“ поради масовото изселване на бежанци, прогонени от насилието, което „Ислямска държава“ упражнява.

ACN предупреждава, че християните в Ирак могат напълно да изчезнат в следващите 5 години, „ако не им бъде осигурено спешно и мащабно международно съдействие“.

Смята се, че броят на християните в страната се е сринал до 275 000, а в съседна Сирия е намалял от 1,25 милиона през 2011 до едва 500 000 днес.

ИД и други джихадистки групировки воюват с религиозните малцинства и в двете държави, прогонвайки ги от домовете им, отвличайки свещеници и убивайки тези, които не признават вярата им.

Авторите на изследването казват, че християните не са мишена само заради вярата си, а и заради тяхната „предполагаема връзка със Запада и заради асоциацията между християнство и колониализъм“.

Докладът посочва Ислямизмът като най-страшната заплаха, но подчертава и конфликти, подпалени от някои войнствени форми на индуизма, юдаизма и будизма.

Държавите, в които християнството е изложено на най-голям риск, са Китай, Еритрея, Ирак, Нигерия, Северна Корея, Пакистан, Саудитска Арабия, Судан, Сирия и Виетнам.

Заради нигерийския диоцес над 100 000 християни са напуснали град Майдугури до май тази година, в навечерието на атаките на ислямистката секта Боко Харам. Ислямистки групи оперират и в Кения и Судан.

Броят на антихристиянските атаки на войнствени будистки групировки в Шри Ланка и Бирма също расте. Радикални индуски движения пък са активни в Индия.

Някои от режимите, враждуващи с християнството, са тези в Северна Корея, Китай, Саудитска Арабия, Еритрея и Виетнам, а християните в Турция и Русия са „под строг контрол“.

В предговора на доклада архиепископ Жан-Клеман Жан Бар, гръцки католически водач в Сирия, пише, че катедралата му в Алепо е била обект на 6 атентата.

„Изправени сме пред едно от най-големите предизвикателства в над 2000-годишната история на християнската църква“, добавя той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ