Едва 17% от българите вярват, че медиите са независими

Едва 17% от българите вярват, че медиите са независими

Едва 17% от българите вярват, че медиите у нас са независими. Този факт бе огласен днес на конференцията "Медиите като инструмент за завладяване на държавата", организирана от Центърът за изследване на демокрацията в сътрудничество с Медийната програма за Югоизточна Европа на Фондация „Конрад Аденауер“. Медиите въздействат върху самото формиране на политиката на държавата и ако има зависимости, отбелязваме форма на тежка политическа корупция, заяви при откриването д-р Огнян Шентов, председател на УС на Центъра за изследване на демокрацията. Завладяването на държавата от частни олигархични интереси е сериозен въпрос и има връзка с проблемите на сигурността, добави той.

Освен ниското доверие в независимостта на медиите, специален доклад на Центъра за изследване на демокрацията по темата изброява сред най-сериозните недостатъци на българския медиен модел липсата на прозрачност в собствеността, концентрацията на собственост, монополното положение на пазара на разпространение, и неразвитите механизми на саморегулиране.

В България, в много случаи гражданите не са информирани кой е собственикът на дадена медия и съответно не могат да си направят изводи относно обективността на това, което получават като информация, коментира посланикът на САЩ у нас Марси Рийс, която участва във форума. Повечето от останалите участници в дискусията посочиха като голям недостатък на медийния модел у нас прозрачността на собствеността. Въпреки, че има изискване тази информация да е публична и достъпна, в много случаи е трудно да се установи кои са действителните собственици на медии у нас, коментираха те. Сред главните виновници за тази ситуация е държавата, тъй като тя "участва пряко в непрозрачното разпределение на средства и
финансирането на медиите.", заяви експертът по медийно право и преподавател в СУ, проф. Нели Огнянова.

Друга, реална заплаха за независимостта на медиите е концентрацията на медийна собственост - тенденция в цяла Европа, посочи д-р Алина Добрева от Центъра за медиен плурализъм и медийна свобода във Флоренция. Тя представи резултатите от скорошно изследване, според което в България риска от концентрация е определен като много висок.

Да се създаде механизъм за прозрачно разпределение и предоставяне на публични средства на медиите, обвързано с изпълнението на законовите

изисквания, и публичност на процеса е една от препоръките на експертите от Центъра за изследване на демокрацията и "Конрад Аденауер".  Те препоръчват още да бъдат изготвени законодателни промени, които да гарантират в по-голяма степен независимостта на медиите; да се доразвие правната рамка за всички видове медии по отношение изискванията за прозрачност и контрол и особено за налагане на санкции; да се създадат регулации и  институционални гаранции срещу медийната концентрация и злоупотребата с господстващото положение, както и срещу установяването на господстващо положение при разпространението; да се въведат мерки за реална защита на правото на информация включително чрез въвеждане на законова рамка и гаранции за разследващата жуналистика; да се разработят и въведат ефективни мерки в защита на медийния плурализъм, в това число обсъждане на възможностите за създаване на специализирано звено или орган, който да извършва неикономически анализи и текуща оценка на реалното влияние, което дадена медия има.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ