И в Брюксел скочиха срещу Uber

И в Брюксел скочиха срещу Uber

И в Брюксел скочиха срещу Uber

Белгия стана поредната страна, в която се надигна вълна на протест срещу приложението за „граждански” таксита Uber*. Близо 1000 таксита парализираха днес Брюксел в знак на протест срещу компанията, с мотива, че подбива цените в сектора.

В акцията се включват шофьори от Франция, Испания, Португалия и Германия. Белгийските медии съобщават, че без предизвестие са блокирани шосейните подходи към Брюксел, както и пътят към летището. Пътниците, които са се отправили към аерогарата, са принудени да изминат част от разстоянието до терминалите пеш.

Протестиращите настояват за среща с представители на Европейската комисия и на белгийското правителство. Според тях автомобилите на Uber не отговарят на изискванията за сигурност на превозите, а шофьорите им избягват спазването на данъчните и осигурителните закони.

Медиите отбелязват, че шофьорите на Uber всъщност плащат вноски към хазната като самонаети, както и че услугата е достъпна в Белгия вече година и половина. Днешният протест е поредната проява, с която се настоява за намеса на властите и пълната забрана на услугата на Uber, посочва БТА. През май белгийски първоинстанционен съд издаде първата в страната осъдителна присъда срещу шофьор на такситата Uber и автомобилът му бе конфискуван. Според присъдата таксиметровите превози Uber следва да бъдат възприемани като обществена услуга и да отговарят на съответните изисквания.

По-рано през годината Франция забрани Uber след мащабни протести, които парализираха Париж в продължение на два дни. Същото направи Германия през миналата година.

У нас таксиметровите шофьори също недоволстват, но до големи протести засега не се е стигало. През юли КЗК санкционира hоландските дружества „Юбер Б.В.” и „Разиер Опърейшънс Б.В.” с по 50 000 лв. за извършени нарушения по чл. 29 от ЗЗК (общата забрана за нелоялна конкуренция) във връзка с предоставяне на услугата UberX на територията на София.

*Uber действа на основата на мобилно приложение, а шофьорите на “споделените таксита” управляват собствените си автомобили, когато имат желание. Единственото изискване е да разполагат с приложението, да имат регистрация в системата и да се свържат с нея, когато искат да работят, за да получават поръчки.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ