ИПИ: 10% от българите са трайно бедни

ИПИ: 10% от българите са трайно бедни

10% от българското население се намира в състояние на трайна бедност, сочи изследване на Института за пазарна икономика, озаглавено "Динамика на бедността: Анализ на социално-икономическата мобилност и трайната бедност в България".

Като трайно бедни авторите на анализа определят хора, които изостават силно спрямо средните доходите в обществото. Представителите на тази група се характеризират с ниско образование и продължителна безработица. В категорията влизат и самотни българи в пенсионна възраст, хора с увреждания, многодетни семейства от гетата и други.

Изследването на ИПИ е базирано на данни от Националния статистически институт за условията и доходите.

Според доходите си българските семейства са разпределени в 5 групи (квинтили) – от най-бедни до най-заможни, – като анализът се фокусира върху домакинствата в най-тежко финансово положение – 1-ви и 2-ри квинтил.

Резултатите сочат, че в периода 2010-2013 година 45% от най-бедните семейства (10% от всички домакинства в страната) са се намирали в състояние на трайна бедност. 14% от най-затруднените са успели временно да повишат доходите си, след което, към края на периода, отново са се върнали под прага на бедността.

41% от домакинствата от 1-ва група са се изкачили трайно по стълбата на доходите. 16% са подобрили финансовото си положение, достигайки 3-та или 4-та група, като някои са успели да удвоят доходите си. Едва 1% от най-бедната 1/5 в обществото са успели да се изкачат до 5-та група.

Водещи фактори за излизане от бедността са заетостта и образованието, посочи Петър Ганев, старши икономист на ИПИ.

Данните сочат, че през 2013 година близо 60% от българите с начално или по-ниско и почти 37% от тези с основно образование са живеели под прага на бедността. От друга страна, висшето образование "гарантира" присъствие в 4 или 5 квинтил в даден етап от професионалното развитие, обясни Ганев. 

Що се отнася до заетостта, 2/3 от домакинствата, успели да прехвърлят прага на бедността, са имали трудови доходи, като от тях 50% са успели значително да подобрят финансовото си положение. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ