КЗК разследва сигнал за собствеността на Vivacom

КЗК разследва сигнал за собствеността на Vivacom

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започна да разследва сигнал за смяна на контрола върху БТК, чието търговско име е Vivacom.

В КЗК е постъпил сигнал от изпълнителния директор на ”Технологичен център – институт по микроелектроника“ АД (ТЦ-ИМЕ), в който се изказва предположение за осъществена концентрация по смисъла на собственост чрез придобиване на контрол върху "Българска телекомуникационна компания" ЕАД (БТК) от страна на регистрираното в Люксембург дружество SHCO 79 S.a.r.l, без издадено надлежно разрешение по реда на Закона за защита на конкуренцията.

Въз основа на описаната структура на собственост върху БТК се твърди, че ТЦ-ИМЕ се явява крайното дружество от българска страна, притежаващо по веригата най-голямо участие в телекомуникационната компания.

Посочва се, че в началото на м. ноември 2014 г. ТЦ-ИМЕ е сключило с „Корпоративна търговска банка“ АД (КТБ) договор за залог, по силата на който предоставя като обезпечение на банката всички притежавани от дружеството акции от капитала на „Технотел инвест“ АД и по този начин е лишено от възможността да упражнява както юридически, така и фактически контрол върху „Технотел ивест“ АД и „Бромак телеком инвест“ АД.

В сигнала се твърди, че след поставянето на КТБ под специален надзор "Бромак телеком инвест" АД е прехвърлило дяловете си в V TelecomInvestment General Partner S.A. и V TelecomInvestment S.С.A. на SHCO 79 s.a.r.l., Люксембург.

В хода на производството КЗК ще изиска информация от страните по сделката (SHCO79 s.a.r.l., „Бромак телеком инвест“ АД, Бромак ЕООД) и БТК. Комисията ще потърси съдействие от Съвета по конкуренция на Люксембург и от Генерална дирекция Конкуренция на Европейската комисия - б.р. "Бромак телеком инвест" бе учредено през 2012 г. специално за сделката по придобиване на БТК, като основен акционер в него, с 99.5% от капитала бе "Бромак", собственост на Цветан Василев.

Посочва се, че ТЦ-ИМЕ като дружество краен собственик в България на мажоритарния пакет акции в БТК, не е било по никакъв начин уведомено за това прехвърляне.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

El Pais: ЕС нарича срещата Тръмп - Путин в Будапеща „политически кошмар“
Тръмп: Стига кръвопролития! Войските на Москва и Киев да спрат там където са в момента
Президентът на Унгария пристига на официално посещение у нас
Нобелов лауреат по физика, с важен принос в науката на XX в., почина на 103 години
Важни решения по пътя към успеха
На днешната дата, 19 октомври. Ден на българския лекар
The Wall Street Journal: САЩ обмислят премахване на тарифите за стоки, които не се произвеждат в страната
Защо автоматизацията с чатботове е ключът към успеха на вашия бизнес: Преглед на възможностите и ролята на AI-Masters агенцията