На българина му омръзна да няма вяра в правосъдието
На българите вече им омръзна да нямат вяра в правосъдието и да няма капка справедливост. Това заяви в интервю за Фокус омбудсманът и бивш председател на Върховния административен съд Константин Пенчев.
Според него в съдебната система е необходима реформа, която да прочисти кадрите, на които не може да се вярва.
Той коментира и съмненията за манипулация на системата за разпределение на делата в Софийския градски съд „Law choice”.
„Софтуерният продукт е последният проблем на съдебната система. Това, че може да работи или не работи, или че може да бъде манипулирана или не програмата, не е нищо опасно. Навремето, когато нямаше компютри, делата се разпределяха от председателите и заместник-председателите с тетрадки по списък, но тогава нямаше никакви съмнения, че някой нагласява делата да отидат при определени съдии. Това означава, че сега ние нямаме вяра в началниците в съдебната система, които разпределят делата и нямаме вяра в някои съдии, които, ако получат съответно „важно“ дело, ще го решат по подходящия начин. Т.е. проблемът отново е с подбора на кадрите и с ръководителите в съдебната система, защото винаги един продукт може да бъде манипулиран. Ние признаваме, че началниците в съдебната система не може да им се вярва и че не може да се вярва на част от съдиите, което само по себе си е ужасно и това е вече проблемът, а не софтуерният продукт“, посочи Пенчев.
Според него, волята за реформа в съдебната власт трябва да дойде от политиците, необходими са промени в Конституцията и законите, така че да има един добър подбор на най-добрите и най-почтените магистрати, а не издигане по върховете по начин, по който се е случвало през последните 25 години.
Същевременно правосъдният министър Христо Иванов заяви пред bTV, че Висшият съдебен съвет (ВСС) не действа последователно и оставя впечатлението, че се опитва да замаже проблемите.
„Нямаме обяснение защо има нередности с разпределението на делото за КТБ – няма нужда да обяснявам колко е важно разпределението на делото за КТБ. Установено беше, че не важат обясненията, които ръководството на Софийския градски съд даде за това. Любимо ми е с този софтуер как натискаш копчето, докато не се падне „правилния” съдия”, възмути се Иванов.
Той посочи, че за тези проблеми се знае още от април 2013 г., когато е представен доклад за проблемите при разпределението на делата, в който участвал и самият той.
„Върховният административен съд установи, че този софтуер, който се ползва в голяма част от българските съдилища, не е защитен и не е мислен да бъде защитен. Ние описахме конкретни начини, по който този софтуер може да бъде манипулиран. Има огромна отговорност на хората, които са си затваряли очите. Те са изправени пред избора ВСС да признае, че си е затварял очите”, подчерта правосъдният министър.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Зеленски заяви, че заедно с Тръмп е предложил на Путин да се срещнат в САЩ
Свят |Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Свят |Времето: Ветровито със следобедни валежи
България |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Времето: Ветровито със следобедни валежи
България |Цитат на деня
Цитат на деня |Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Свят |Модиляни, Климт и Пикасо на търг: една от най-скъпите колекции в Европа излиза на пазара
Любопитно |Испанските барове се подготвят с още бира и персонал заради Световното по футбол
Любопитно |ЕС запазва безплатния ръчен багаж и обезщетенията при закъснели полети
Свят |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.