Над 40 организации дадоха начало на инициатива за равен достъп до качествено образование

Над 40 организации дадоха начало на инициатива за равен достъп до качествено образование

Над 40 организации дадоха начало на инициатива за равен достъп до качествено образование

С една трета се очаква да намалее работоспособното население у нас през следващите две-три десетилетия, а в същото време, вече над 10 години, 40% от учениците в българските училища дават резултат "функционално неграмотен" на тестовете РISA. Това сподели със зажриженост евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Ева Паунова на форум, който постави началото на мащабна национална инициатива "Образование 2030". Нейните съмишленици си поставят за цел през следващите 15 години да се работи усилено за осигуряването на равен достъп до качествено образование на всеки у нас.

Събитието събра представители на публични организации, едрия бизнес и държавни институции в Ректората на Софийския университет. „Бъдещето ни в момента е предрешено - над половината от работоспособните жители на страната не са адекватни за нуждите на работодателите. Критично важно е максимално много организации и хора да приемат и разберат тази реалност и обединено да работят за нейната промяна.“, коментира Ева Паунова, един от идейните учредители на инициативата. *

При официалния й старт стана ясно, че още в началото, към нея се присъединяват над 40 организации от публичния сектор, международни и български компании, унивеситети, медии и НПО, сред които списание "Мениджър", Фондация“ Заедно в час“, HP България, МОН, Майкрософт, Уницеф, БНТ, Пловдивският университет, Нестле, сп. Форбс, БНР София, БАИТ, Самсунг и др. ОБ2030 е отворена за всички обществено-отговорни личности и организации с ангажимент към подобряването на образованието, икономиката и качеството на живот в България.

Качествени преподаватели с много висока ангажираност са една от основните предпоставки България да дръпне напред в образователните стандарти, сподели Юрки Кайтанен, заместник-председател на Европейската комисия, отговарящ  за работните места, растежа, инвестициите и конкурентоспособността, който бе специален гост на форума. „Грешно е да се мисли, че качеството на образованието непременно изисква големи финансови инвестиции. Една от най-успешните образователни системи – финладската, далеч не харчи толкова много пари за образование, колкото други страни в Европа.“, посочи още той.

Реформите в образователната система у нас трябва да стъпят на три опорни точки, според вицепремиерът Томислав Дончев, който също е сред учредителите на инициативата: в основното образование - увеличаване на постъпващите и намаляване на процента на отпадащите, в средното - задължително въвеждане на дуално обучение и то, задължително реализирано през пряка и жива връзка с бизнеса като стажове и практики, във висшето - час по-скоро да спрем да поддържаме университети, в които има имитация на образователен процес.

България има нужда от нова обща национална кауза и дай боже качественото образование да стане такава кауза, заяви Ираван Хира, генерален директор на HP България  и председател на Българския форум на бизнес лидерите.

Повече информация за визията на ОБ2030 и пълен спъсик на приобщените към нея личности и организации можете да намерите тук:  Допълнителни новини за инициативата може да научавате във Фейсбук и Туитър.

###

*“Образование България 2030“ (ОБ2030) е неформално обединение от активни организации и личности, всяка от които допринася чрез своята дейност за качествена промяна в образованието. Визията на ОБ2030 е до 2030 г. българското образование да осигурява равен достъп до възможности за развитие и обучение в крак с 21 век за младите хора в България. Инициатори на ОБ2030 са български политици от различни политически семейства с опит в Европейския парламент – евродепутатите Ева Паунова, Георги Пирински, Филиз Хюсменова, Светослав Малинов и заместник-министър председателите Ивайло Калфин и Томислав Дончев, както и Владко Панайотов и Емил Стоянов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ