Папа Франциск призна, че църквата е объркана за презервативите и СПИН
Църквата гледа от тесен ъгъл и с предубедеждение на темата за използването на презервативите за предотвратяване на заразяването с ХИВ. Това каза папа Франциск пред журналисти на път към Рим след посещението си в няколко държави в Субсахарска Африка – ройон сред най-засегнаните от СПИН.
На 1 декември светът отбелязва Деня за борба със СПИН.
Папата избегна пряк отговор дали е време църквата да промени позицията си и да приеме използването на презервативи за предотвратяване на заразяването, като внимателно подбираше думите си, пише „Монд“.
От думите му обаче става ясно, че папата-реформатор не споделя напълно категоричната позиция срещу презервативите. Той цитира църковната догма, че „сексуалните контакти трябва да са отворени към живота“, а в случая с използването на презерветиви срещу ХИВ това внася объркване.
Според папата дебатът е вторичен, а големият проблем е социалната несправедливост - недостигът на храна, робството, експлоатацията, липсата на питейна вода.
„Не обичам да изпадам в казуистични размисли, когато хората умират от липса на вода, хляб, подслон. Дали да се лекува в деня за шабат? (събота, според юдаизма последния ден от седмицата, в който не се работи). Не искам да си поставям подобен вид въпроси, когато продължават производството и трафикът на оръжие. Войните са най-голямата причина за смърт. Не искам да мисля с термините на законосъобразността. Ще кажа на човечеството: работете за установяването на справедливост“, каза папа Франциск.
През 5-те дни, в които папата бе в три африкански държави, той показа съчувствие към болните от СПИН и заразените с ХИВ. В Кения се срещна с болни деца и деца, родени от серопозитивни майки. В Уганда посети католически приют и поздрави католическата общност за огромния труд в подкрепа на болните от СПИН.
Предишният папа Бенедикт отвори полемиката по темата през 2009 г., като заяви, че проблемът не може да се реши с осигуряването на презервативи, напротив – ще го засили.
В световен мащаб всеки ден около 7100 души се инфектират с вируса на имунната недостатъчност. Най-бързо епидемията се разраства в Източна Европа и Централна Азия. Докато в Западна и Централна Европа лицата, живеещи с ХИВ, са приблизително 900 000, то в Източна Европа и Централна Азия те са приблизително 1,4 милиона. Основният път на предаване на инфекцията в Централна и Западна Европа е при необезопасени сексуални контакти между мъже, докато в Източна Европа и Централна Азия е кръвният път чрез инжекционна употреба на наркотици.
България е страна със сравнително ниско разпространение на ХИВ. По данни на Европейския център за контрол на заболяванията (2011 г.) честотата на новите случаи с ХИВ в страните от Европейския съюз е средно 5,7 случая на 100 000 души население, а в България - 2,7 случая на 100 000.
По данни от юли 2014 г. регистрираните носители на ХИВ в България са 1943.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.