Полярната мечка става защитен вид
След 6 дни интензивни преговори в еквадорската столица Кито 120-те страни, подписали конвенцията от Бон за опазване на мигриращите диви видове, добавиха нови 31 защитени животни. Сред тях са полярната мечка, чието местообитание се свива със затоплянето на Арктика, африканската червеночела газела, голямата дропла – най-едрата птица, разпространена от Европа до Китай. Заради липса на достатъчно информация африканският лъв не влезе в регистъра. Към него са добавени също така двадесет и един вида акули, скатове, китове и риби-трион, предложени от Кения, Египет, Фиджи, Коста Рика, ЕС и Еквадор.
Мигриращите видове са особено застрашени, тъй като техните хабитати намаляват заради лова, липсата на храна. От замърсяването на океаните с пластмаса до климатичните промени и безогледното бракониерство – всичко това е заплаха за мигриращите диви животни и в крайна сметка ще се отрази на хората, предупреди Брадни Чембърс, изпълнителен секретар на конвенцията, който приветства "безпрецедентното вниманието" към каузата.
Според документа от Бон, в сила от 1983 г., страните трябва да защитават мигриращите видове, които живеят или преминават пред територията на техните юрисдикции. България ратифицира конвенцията през 1999 г. Един от новите защитени видове – голямата дропла, в далечното минало е била разпространена и у нас. След 1990 г. са наблюдавани малко екземпляри, гнездящи през зимата в Добричко, без обаче информацията за това да е официално потвърдена.
В регистрите на защитените мигриращи видове вече са включени стотици представители на фауната.
Следващата среща на страните от конвенцията е през 2017 г. във Филипините.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.