Президентът подкрепи петиция за изучаване на тоталитарните режими по история

Президентът подкрепи петиция за изучаване на тоталитарните режими по история

Президентът Росен Плевнелиев се присъедини към петиция за изучаване на тоталитарните режими през ХХ век в учебниците по история. Тя е инициирана от народния представител Методи Андреев.

Документът обединява четири досегашни подписки – на народни представители, на български евродепутати, както и две граждански инициативи. Той ще продължи да набира подкрепа под патронажа на държавния глава, съобщават от пресслужбата му.

Към момента петицията е подписана от повече от 100 народни представители и от български депутати в Европейския парламент. Президентът изказа благодарност на инициаторите и определи инициативата им като достойна. „Каква по-смислена кауза от тази да научим уроците си от историята. За съжаление, Европа днес все повече показва, че не го прави“, коментира държавният глава.

Петицията, адресирана до Министерството на образованието и науката, си поставя за цел историята на тоталитарните режими да бъде включена по обективен начин и да има значимо присъствие в учебната програма в българските училища. Инициаторите призовават в българските училища да се изучава най-новата българска история.

„Образованието не може да бъде идеологизирано, а само обективно“, посочва Методи Андреев. Според евродепутата Владимир Уручев, който се срещна с президента по повод петицията, днешното младо поколение българи не познава най-новата ни история, включително тази на прехода след краха на тоталитарния режим.

„През изминалите 25 години на преход в българската образователна система изучаването на тоталитарните режими през ХХ век остана частично и непълно застъпено в учебните програми. Обществената необходимост от осветляването на тези периоди става все по-осезаема за младите българи. Недопустимо е мирогледът на хората, които ще управляват държавата утре, да бъде моделиран с невежество и заблуди за миналото. Още повече, че през 2009 г. българският парламент подкрепи решенията на Пражката декларация от 2008 г. „Европейската съвест и комунизмът” за осъждане на престъпленията на комунизма и приравняването им с тези на нацизма“, се казва в текста на петицията.

Документът отправя апел в учебните програми на българските училища да бъде включено, „с подобаваща тежест, обективното и комплексно изучаване на историята на тоталитарните режими през ХХ век“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ