"Среден" 3.28 за държавата в грижата за децата

Среден 3.28 за държавата в грижата за децата

Средният годишен успех на държавата по отношение на политиките и грижите за децата е  „Среден“ 3.28. Оценката бе оповестена при представянето на ежегодният доклад на Национална мрежа за децата под надслов "Бележник 2016: Какъв е средният успех на държавата в грижата за децата". Той се изготвя и издава за пета поредна година като проследява напредъка на изпълнението на над 20 ангажимента, които държавата сама е поела към децата у нас. Областите, които „Бележник“ оценява са пет: Общи принципи по Конвенцията на ООН за правата на детето; Семейна среда и алтернативни грижи; Здравеопазване; Образование и Правосъдие.  За отбелязване е, че въпреки ниското си ниво, общата оценка от тази година е най-висока в сравнение с предишните. Миналата година тя бе Среден, 3.20

Най-високата оценка е в област „Здравеопазване“ – Добър 3.58, а най-високо оценената подобласт е „Болнична и доболнична помощ“ с Добър 4.04. Положителната промяна е въвеждането на допълнителни изследвания за новородените бебета и децата в предучилищна и училищна възраст. Създадени са и Здравно-консултативни центрове за майчино и детско здраве към областните многопрофилни болници за осигуряване на комплексно обслужване на бременни и деца.

Най-ниската оценка в „Бележник 2016“ е в област „Общи принципи по Конвенцията на ООН за правата на детето“ – Среден 2.91, а най-ниско оценената подобласт е недискриминация със Слаб 2.00. За пета поредна година не се отчита напредък по ангажимента за създаване на специално звено, което да разглежда случаи на дискриминация срещу деца; страната ни продължава да бъде една от трите страни членки на ЕС, които нямат специализиран омбудсман по правата на детето; продължава да има практики на дискриминация и неравно третиране на деца бежанци, деца с увреждания и деца от ромски произход по отношение на достъпа им до качествено образование, здравеопазване и адекватна жилищна и социална среда.

Област „Семейство и алтернативни грижи“ е с оценка Среден 3.00, тъй като въпреки заявения ангажимент от страна на държавата, на практика продължава да липсва цялостен подход за подкрепа на детето и семейството.

Областите „Образование“ и „Правосъдие“ получават еднакви оценки – Добър 3.54. Като успех в област „Образование“ се отбелязва приемането на Закона за предучилищното и училищното образование, но

преждевременното отпадане на деца от училище продължава да бъде изключително тревожно.

В област „Правосъдие“ се полагат усилия и има ясна заявка за реформа в системата на детското правосъдие, но в същото време все още няма реална промяна и липсва координация между действията на различните институции по темата.     

При изготвянето на доклада тази година Националната мрежа включи като оценители и децата като проведе 9 фокус-групи и онлайн допитване, в която участваха 120 деца на възраст между 12 до 18 г. от цялата страна. Те са поставили най-висока оценка в област „Правосъдие“ и по-специално в ангажимента на държавата за запознаване на децата с безопасността в интернет - 3.88.

Децата пишат най-слаба оценка на държавата в област „Общи принципи по Конвенцията на ООН за правата на детето“, като подобласт „Детска бедност“ получава оценка Среден 2.61.

Освен, че отправя критики към отговорните институции, „Бележник 2016“ дава и препоръки за подобряване на ситуацията. В него се предлагат 10 възможни решения на 10 нерешени задачи. В популярната версия на доклада се предлагат и „Малки стъпки към голямата промяна“ – съвети, как всеки от нас може да помогне за подобряването на благосъстоянието на децата на България в ежедневния си живот.

"Бележник 2016" отново е в две версии – популярна, предназначена за широката общественост, включително децата и експертна – насочена към специалистите и институциите. Пълните версии на популярния и експертния „Бележник 2016“ можете да намерите на сайта на НМД

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ