Тазгодишният Ел Ниньо - най-силният в историята
Агенции за помощи предупреждават, че тазгодишният Ел Ниньо – най-силният документиран досега – може да увеличи заплаха от глад и болести за десетки милиони хора през 2016, пише британската телевизия BBC.
Очаква се природният феномен да утежни сушите в някои части на света и да предизвика наводнения в други.
Според агенциите, най-засегната ще бъде Африка, където недостигът на храна ще достигне своя пик през февруари.
Региони, сред които Карибите и Централна и Южна Америка, също ще бъдат ударени през следващите 6 месеца.
Благодарение на периодичния феномен, отиващата си 2015 влезе в рекордите като най-топлата година в историята на света.
“По някои изчисления тазгодишният Ел Ниньо е най-мощният досега”, казва д-р Ник Клингаман от University of Reading.
“В много тропически държави се наблюдава драстично по-малко количество валежи – между 20% и 30%. Индонезия се сблъсква със сериозна суша. Мусонните валежи в Индия са с 15% под нормата, като, според прогнозите, в Бразилия и Австралия също ще бъдат доста по-малко от очакваното”, допълва той.
Докато сушите и наводненията продължават, агенциите за помощи са сериозно обезпокоени от мащаба на потенциалните последици. Около 31 милиона души в Африка са изправени пред глад – значително повече от миналата година. Около 1/3 от тях живеят в Етиопия, където 10,2 милиона ще се нуждаят от хуманитарна помощ през 2016.
От британското Министерство за международно развитие ще осигурят спешна подкрепа на 2,6 милиона души и 120 000 недохранени деца. От януари идната година храна и финансови средства ще бъдат осигурени на още 8 милиона.
“Ако не предприемем действия срещу този особено силен Ел Ниньо, ще предадем милиони уязвими хора по света”, заяви британският министър на международното развитие, Ник Хърд.
“Осигуряването сигурност на засегнатите от Ел Ниньо е важно за техните страни и за националните интереси на Великобритания. Защитаването и стабилизирането на уязвимите държави е единственият начин да се уверим, че гражданите им не са принудени да напускат домовете си в търсене на храна и нов поминък”, допълва той.
Според ООН, около 60 милиона да напуснали родните си страни заради конфликти.
Агенции за помощи като Oxfam са обезпокоени, че през 2016 метеорологичният феномен може да засили ефектите от продължаващите сблъсъци в Сирия, Южен Судан и Йемен.
Суша и непостоянни валежи са засегнали 2 милиона души в Гватемала, Хондурас, Ел Салвадор и Никарагуа. Още наводнения се очакват в Централна Америка през януари.
Докато много развиващи се страни ще усетят пряко последиците от Ел Ниньо, в развитите икономики ще се наблюдава повишение в цените на храните и особено в тези на кафето, ориза, какаото и захарта.
Ел Ниньо вероятно ще утихне през пролетта, но дори тази новина не е повод за радост, тъй като метеорологичният феномен обикновено е следван от Ла Ниня – явление с противоположен, но също толкова пагубен ефект.
“На места, където сега наблюдаваме суша в резултат от Ел Ниньо, догодина може да говорим за сериозни наводнения в следствие на Ла Ниня”, казва д-р Клингаман.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.