Уикимедия съди разузнавателната агенция на САЩ за незаконно следене

Уикимедия съди разузнавателната агенция на САЩ за незаконно следене

Фондация Уикимедия, създател на енциклопедията Wikipedia е внесла иск срещу програмата за масово наблюдение на Агенцията за национална сигурност на САЩ. Фондацията обвинява разузнавателна служба, че е нарушила първата и четвъртата поправка на Конституцията, които гарантират свободата на изразяване и защитават гражданите от неоснователни претърсвания и арести, съобщава „Монд”.

Като се свързва с интернет сървърите, АНС атакува сърцето на демокрацията, заявява изпълнителният директор на Уикимедия Лила Третиков на сайта на фондацията.

Жалбата е срещу системата "upstream" - обширна програма за събиране на данни, взети директно от кабелите, по които преминава информацията.

Към жалбата са се присъединили още 8 организации, включително мощният American Civil Liberties Union (ACLU), който защитава фундаменталните права на американските граждани.

Адвокатите на фондацията припомнят, че предишните жалби на фондацията са били отхвърлени, тъй като ищците не са доказателства, че клиентите им са били наистина жертви на незаконно наблюдение. В сегашния случай фондацията разполага с документ от бившия служител на разузнаването Едуард Сноудън, който посочва изрично Уикимедия и нейните потребители като цел на програмите за наблюдение.

Щетите, причинени от програмите, на Wikipedia и стотици милионите й потребители са ясни: масовото проследяване предизвиква автоцензура. Това нарушава свободата на изразяване и свободната обмяна на знанение, която е целта на Уикимедия, заявяват Лила Третиков и създателят на енциклопедията Джими Уейлс в статия, публикувана в Ню Йорк Таймс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ