"Файненшъл Таймс": Руснаците намират добрия живот в България

Файненшъл Таймс: Руснаците намират добрия живот в България

"Искате да избягате от стреса на Москва? За руснаците от средната класа България стана популярно място, в което може да се намери втори дом".

Това посочва в материал британският ежедневник "Файненшъл Таймс". Авторите цитират Елена Ахмеданова - студент по журналистика в Московския университет. Тя учи за изпити в дома на родителите си край Несебър. "Това е място, в което руснаците се чувстват добре дошли. (...) Има прилики в езика и културата се усеща подобна", казва тя. 

Изданието пише, че приблизително 400 000 руснаци имат имоти в България и нарастващ брой от тях стават целогодишни жители, заради лесните условия за получаване на разрешително за дълготрайно пребиваване. Това твърди Михаил Чобанов - шеф на българската фирма за недвижими имоти Bulgarian Properties. Той казва, че руски строителни компании, туристически агенции и супермаркети са открили своята бизнес ниша в България и някои хора от Русия дори управляват бизнеса си в Москва от страната ни, като се придвижват със самолети на всеки няколко седмици. 

Допълнителна полза е, че българското местоживеене прави по-лесно пътуването в Европейския съюз. 

"Файненшъл Таймс" продължава с цитати от Леонид Козлов - фитнес инструктор, който се преместил да живее в Поморие от Москва преди две години. Козлов следва стабилен поток от руснаци, които си купуват крайморски апартаменти. Този поток е увеличил двойно официалния брой на населението на морския град, пише изданието. 

"Имаме по-спокоен живот. (...) Имам работа през годината, съпругата ми работи в туристическия сезон, а дъщеря ни посещава руското училище тук. Планираме да останем за постоянно и да създадем свой бизнес, управлявайки домове за почивка", казва инструкторът. 

Друг е примерът на Сергей Губов - бивш икономист на държавна компания в Източна Русия, който се установява в София със семейството си и се пенсионира преди 4 години, за да може синът му да учи в Софийския университет. "Дойдохме основно заради най-големия ни син - той иска да стане неврохирург и да работи в САЩ или Франция. Сдобиването с образователна степен от университет в Европейския съюз е необходима първа стъпка", казва Губов. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ