Щастливият вид в социалните мрежи влезе в съдебната практика

Щастливият вид в социалните мрежи влезе в съдебната практика

Facebook историята с публикувани снимки на различни места и занимания, в която потребителят изглежда щастлив, се взема предвид при изготвяне на съдебни решения в американските съдилища, разказва Business Insider. Няколко съдебни дела от последните години свидетелстват за това. Едно от тях е на Кейтлин Романо, която работила на бюрото си в медицинския център към университета "Стоуни Брук" в САЩ през 2003 г., когато офис столът й се счупил. Романо завела дело срещу производителя на столове - Steelcase, с твърдението че столът е бил дефектен. Счупването му е довело до сериозна травма за Романо, при която бил наранен гръбначния й стълб. Тя останала дълго на легло и претърпяла различни лични, професионални и емоционални щати, се твърди в иска й. 

В отговор, фирмата Steelcase наела опитни адвокати. Те се разровили в профилите на Романо в социалните медии във времето след инцидента. В тях вижда, че на профилната си снимка във Facebook "Роамно се смее" и се намира извън дома си. В публикациите й в MySpace били разпознати "подозрителни емоции на щастие", с икони на усмивки. През 2010 г. съдът дава правомощия на Steelcase да получи достъп до всички лични профили на Романо в сайтовете за общуване. 12 години след инцидента със стола, делото все още не е приключено.

В други съдебни спорове в Щатите са използвани за свидетелства обновления на личния статус във Facebook като снимки на хора, които твърдят че са жертви, а карат каяк, управляват мотоциклети или играят на keg stand - игра, в която човек пие бира от голям метален съд, докато приятели са го вдигнали с главата надолу. 

Ищци с твърдения за дискриминация на работното място или ужасяващи инциденти, включително свързани със сексуално насилие, търсещи обезщетения за физически и емоционални вреди, вече могат да очакват онлайн профилите им да бъдат претърсени и анализирани, за да се извличат доказателства колко много са се радвали на живота след травмите, продължава Business Insider. 

Дори някои от най-баналните от емоциите, изразявани във Facebook, се използват срещу човека в съдебната зала. Бивша генерална мениджърка на магазините Home Depot в Бърбанк, Калифорния, например беше засегната, след като заведе дело срещу екс-работодателя си, с обвинение в полова дискриминация през 2011 г. Жената твърдеше, че е уволнена и в резултат е претърпяла сериозна мъка, безспокойство и е била изолирана от приятелите си. Адвокатите на Home Depot обаче изровиха дузина нейни публикации от стената на профила й във Facebook, в които "приятели" й честитят рождения ден. Въпросът бил "Как една съвсем изолирана жена би получила толкова много на брой честитки?". Делото приключило със съдебно споразумение. 

Друг е примерът с дело срещу 19-годишна жена в Кънектикът, която през 2004 г. изгубила контрол върху превозното си средство, след като се качила да го управлява употребила алкохол. Тя убила приятел, който седял на задната седалка в колата. Излежала една година в затвора и била освободена условно заради добро поведение и липса на провинения след непредумишлено убийство. Делото й обаче беше върнато за преразглеждане през 2009 г., при разкрити нейни снимки в социалните мрежи, в които тя се забавлява на мач на "Ню Йорк Янкис" и пие бира. Снимките не били основен мотив за подновяването на процеса, но съдията се позовал на тях в решението си. Според него те показвали, че в поведението й липсва разкаяние. Била е осъдена на още три години затвор. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ