Бабата е виновна за моногамията и ревността

Бабата е виновна за моногамията и ревността

Появата на бабите в човешкия род, активно участващи в търсенето на храна и възпитаването на внуците, е създало условията за моногамията и ревността. Именно бабите са причината за изобилието от фертилни мъже в зряла и по-преклонна възраст, търсещи по-млади партньорки и ревниво пазещи ги от конкуренти.

До този извод стигат американски учени в доклад, публикуван в Proceedings of the National Academy of Sciences.

„Хипотезата за бабата” на антроположката Кристен Хоукс е формулирана още през 1990-те години и обръща внимание на ролята на възрастните жени в живота на танзанийските ловци-събирачи. Бабите изкопавали корени, за да хранят внуците. Според Хоукс самките сред древните хора престанали да умират на 30-40 години, както шимпанзетата, благодарение на бабите – те хранели внуците, което помагало на дъщерите да родят по-скоро следващото дете. В резултат на това „гените на дълголетието” в тези семейства се предавали на все повече наследници и средната възраст на човешкия род за последните 2 млн. години нараснала до 70 години. Компютърен модел потвърждава тезата на Хоукс.

Сега антрополгът и нейните колеги се опитват да свържат „Феномена на бабата” с друга важна особеност на човешката култура – образуването на постоянните двойки, за разлика от шимпанзетата, чиито самки имат по няколко партньори.

Когато, с появата на бабата, продължителността на живота започнала да нараства, жените спрели да раждат след 45 г., докато мъжете запазвали способността да създават потомство и на по-преклонна възраст. Така се засилила конкуренцията за млади самки, способни да раждат и за мъжете станало по-изгодно да създават постоянни, дългогодишни връзки. Това обаче ги накарало да охраняват партньорките си от посегателствата на други мъже.

 Този феномен отличава рода Homo от шимпанзетата, чиито самци предпочитат по-възрастни партньорки, както и от останалите бозайници, при които женските екземпляри обикновено са повече от мъжките.

Компютърният модел сочи, че „Феноменът на бабата” за 300 000 години радикално е променил съотношението на половете в хипотетичната популация на примати – от 77 самеца на 100 самки до 156 самци на 100 самки.

„Тази промяна прави защитата на постоянната партньорка по-печеливша стратегия за мъжете, тъй като търсенето на нова партньорка би го сблъскало с голяма конкуренция. Нищо чудно, че в човешкото общество, в постоянните връзки е толкова силно чувството за собственост на мъжете към жените им”, отбелязва Хоукс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул