Кучето подмладява стопаните си с 10 години
Известно е, че кучетата са най-добрите приятели на човека, но наред с това четириногото помага на собственика си да изглежда с 10 години по-млад, установиха учени от шотландския университет „Сейнт Андрюс".
Тайната се криела в тонизиращия ефект, който се проявява у стопаните без значение на изминатото разстояние с кучето, съобщава в. „Дейли мейл’.
„Ако имате куче у дома, физическата ви активност е почти еднаква с тази на 10 години по-млад човек. Макар че това не прибавя още едно десетилетие към живота ви, то е много полезно за здравето", заяви ръководителят на изследването д-р Чжицян Фън.
Доказано е, че активността в напреднала възраст предпазва от редица заболявания, особено болести на мускулите и костите, и подобрява психическото здраве, предаде БГНЕС. Средностатистическите собственици на куче по-рядко страдат от депресия. Връзката между домашния любимец и собственика като цяло се отразява положително на здравето на хората", обяснява д-р Фън.
Той изследвал 547 жители на град Тейсайд, чиято средна възраст била 79 години. Всички живеели на разстояние 60 мили един от друг. 9% от участниците в проучването, около 50 души, имали куче и всички показали значително по-ниски нива на тревожност и депресия.
След като изключили инвалидите и сериозно болните, учените заявяват, че според резултатите притежаването на куче повишава активността и позволява на възрастните хора да преодолеят много потенциални бариери като липса на социална подкрепа, студено време и притеснения за личната безопасност".
„Нашите резултати показват, че притежаването на куче е свързано с повишени нива на физическа активност при хората над 65 г. Собствениците на куче са средно с 12% по-активни от връстниците им, които не притежават куче", съобщават учените.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Пет практични начина за изграждане на култура на казване на истината на работното място
Техники за успех |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 17 април. Рождениците днес
На днешната дата |TSMC отчита 58% ръст на печалбата, предупреждава за ефекти от войната с Иран
Компании |Видеокаст „Context by Мениджър”, Епизод 1: Глобалните сътресения и ефектът върху България
Общество |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Пет практични начина за изграждане на култура на казване на истината на работното място
Техники за успех |На днешната дата, 17 април. Рождениците днес
На днешната дата |Въпреки оплакванията: Организаторите на Олимпийските игри през 2032 г. в Австралия не се отказват от състезания в река с крокодили
Спорт |Цитат на деня
Цитат на деня |TSMC отчита 58% ръст на печалбата, предупреждава за ефекти от войната с Иран
Компании |tbi bank обяви Армен Матевосян за директор „Данни, AI и монетизация“
Компании |Звезди, променени до неузнаваемост
Маркетинг |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.