Най-старата вода на света

Най-старата вода на света

11 милиона кубични километра вода - повече от всички реки, блата и езера на планетата взети заедно, са разположени на километри под земната кора.

Това е най-старата вода на света и тя е много по-голямо количество, отколкото се предполагаше, посочват учени, цитирани от Би Би Си. Открита е в пукнатините на скали в канадска мина на 2,4 км дълбочина под земната повърхност. Тя е на възраст между 1 и 2,5 млрд. години. Толкова много време се прецежда в шупливостта на скалите. 

Водата реагира с тях, при което се изпуска водород. Следователно в нея има потенциален източник на храна за организми, според изследване, представено на тазгодишната есенна среща на Американския геофизичен съюз и отразено от списание "Нейчър" в САЩ. Изследователите определят изключително старата вода като "заспал гигант", в който може да има живот и ценни сведения за ранните етапи от историята на Земята. 

"Тези огромни количества скали, които понякога пренебрегвахме, са толкова древни, че съдържат сведения за течност и атмосфера от най-ранните етапи на историята на планетата", коментира проф. Барбара Лолар от Университета на Торонто в Канада. По думите й скалите могат да предоставят информация за химията, способна да поддържа условия за живот. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ