Откриха части от древен континент под Индийския океан
На дъното на Индийския океан има останки от древен континет, твърдят норвежки учени, цитирани от Би Би Си. Изследователски екип на университета в Осло твърди, че е открил доказателства за наличието на земна маса в океана отпреди 2000, до 85 милиона години. Учените наричат земната ивица Мавриция и твърдят, че тя постепенно се е разделила на парчета и е изчезнала под морските вълни, когато модерният свят е започнал да се сформира.
Преди 750 милиона години сушата на земята е била събрана в едно – голям континент на име Родиния. Въпреки че са разделени отпреди хиляди години от километри океан, Индия и остров Мадагаскар някога са били едно, посочва Би Би Си. Сега учените смятат, че са открили свидетелства за наличието на част от древния континент - микроконтинент, който някога е бил разположен между двете. Изводите са направени след изследване на проби от пястък от плажовете на Мавриций. Те датират от времената на вулканично изригване отпреди 9 милиона години и съдържат минерали, които са дори много по-стари.
Професор Тронд Торсвик от университета в норвежката столица разказва, че с екипа му са намерили в плажния пясък цирконий, какъвто обикновено не е наличен на континенталната кора. „Много е стар, на възраст между 1970 и 600 милиона години“, казва той. Професорът смята, че плажовете на някогашния микроконтинент Мавриция могат да бъдат открити на около 10 км под остров Мавриций и са под повърхността на Индийския океан. Те вероятно съдържат геоложка история на милиони години, от Докамбрийския период, когато възниква масата от организми оставили изкопаеми следи в седиментните скали, до епохата на динозаврите.
Преди около 85 милиона години Индия започва да се отделя от Мадагаскар, насочвайки се към настоящото си място. Микроконтинетът между двете вероятно се е отцепил и накрая е потънал под вълните, предполагат учените. Малка част от него обаче може да е оцеляла – Сейшелските острови. Към момента те са парче гранит или континентална кора, която практически стои по средата на Индийския океан.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.