Първият пчелар се е появил преди 9000 г. в днешна Турция

Първият пчелар се е появил преди 9000 г. в днешна Турция

Първият пчелар се е появил преди 9000 г. в днешна Турция

Хората са започнали да отглеждат пчели още в каменната ера. Учени разказват за георгафията на тези първи пчелари и защо са им трябвали мед и восък в статия, публикувана в списание „Нейчър“.

Въпреки че медоносните пчели са изобразени на много известни скални рисунки и в произведения на египетското изкуство, досега нямаше точни данни кога за пръв път човекът е започнал да събира мед и восък.

Международна група учени са анализирали около 6000 глинени съда от 150 района на Евразия и Северна Африка от края на ледниковия период (преди 10 000 г.). Тогава именно хората преминали от номадски към уседнал начин на живот.

Древните химически следи от контактите на човека с медоносните пчели датират преди 9000 г.  Това се е случило на територията на сегашна Турция. Няколко хилядолетия по-късно пчелният восък попаднал на Балканите, в Централна Европа и в Северна Африка. Пчеларството стигнало в този период до Дания и южните части на Британия.

Учените допускат, че восъкът е бил необходим на древните хора за слепване на каментите върхове на стрелите и копията или за придаване на водоустойчивост на съдовете за храна. Медът в онези времена е бил едва ли не единственият източник на сладко.

По данни от генетични изследвания медоносните пчели Apis mellifera са се появили в Азия преди около 300 000 години и бързо се разпространили в Европа и Африка. По време на последния ледников период георгафският ареал на пчелите в Европа намалял. Днес пчелите са застрашени от масово измиране.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ