Разгадаха защо швейцарското сирене има дупки

Разгадаха защо швейцарското сирене има дупки

След почти един век изследвания, учени разгадаха на какво се дължат дупките в някои швейцарски сирена като "Ементал" и "Апенцел", съобщи Франс прес.

Учените от Института по хранителни продукти и науки в Берн и Федералната лаборатория по материалознание и технологии откриха, че дупките се образуват, когато малки частици от сеното попаднат в млякото при доенето на кравите. По време на ферментацията тези частици освобождават газ и така се образуват дупките. Затова и дупките изчезват, ако млякото се дои с модерна техника, пише БТА.

Специалистите така и са направили откритието - като са констатирали, че дупките силно намаляват, когато за доене се използва по-модерна и хигиенична техника.

"Това откритие е направено съвсем случайно, като всички велики открития", казва говорител на института. Благодарение на него обаче производителите на сирене вече ще знаят, че като дозират микрочастиците сено, могат да контролират броя на дупките в калъпите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Зеленски отхвърля предложението на Тръмп за размяна на територии с Русия
Урсула фон дер Лайен: ЕС е готов да мобилизира 3 млрд. евро за един „демократичен“ Беларус
Доналд Тръмп и Владимир Путин ще се срещнат в Аляска на 15 август
Доналд Тръмп обяви, че е помирил "завинаги" Армения и Азербайджан
Кметът на Нагасаки предупреждава за риск от ядрена война, докато градът отбелязва 80 годишни от атомната бомбардировка
Южна Корея стартира проект за национален AI модел в технологична надпревара със САЩ и Китай
По какво се различават богатите хора от останалите?
Защо застрахователите се притесняват, че светът скоро може да стане незастраховаем