Страхът се предавал на поколенията от майките

Политика за бисквитки

Страхът има миризма, познанието за която се предава на поколенията от майките, пише в. "Дейли експрес", позовавайки се на резултатите от американско изследване.

Авторите му от университета на Мичиган са установили, че бебетата се научават от какво да се страхуват от миризмата на стресираните си майки.

В експерименти с женски плъхове, обучени да свързват мириса на пипер с болка, чрез отделяне на феромони майките са "преподали" реакцията на страх на потомството си.

Преди да забременеят женските са били тренирани да се плашат от мириса на пипер, като всеки път, когато са го подушвали, им е бил прилаган електрошок. След раждането майките отново са били изложени на действието на миризмата, но без да им се прилага електрошок, за да се предизвика реакция на страх. Когато бебетата са били изложени на действието на миризмата, при тях е наблюдавано повишаване на нивата на стресовия хормон кортизол, пише БТА.

Скенерни изображения са показали, че феромоните на майките активират амигдалата - регион в мозъка на бебетата, който най-често се свързва с емоции като страх и тревожност. Когато обаче изследователите са дали на бебетата вещество, блокиращо активността в амигдалата, те не са се научили да се страхуват от миризмата на пипер.

Откритието на американските специалисти може да обясни как травматични събития в живота на майката могат да повлияят върху децата, дори и да са се случили дълго преди раждането им.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Милиони безработни и криза за таланти - защо работодателите не намират хора, а много млади висшисти трудно започват кариерата си?
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
Тестът с вестник на Уорън Бъфет, който може да спаси мениджърите от фатална грешка
75% от служителите определят Алианц България като страхотно място за работа
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението