Учени откриха най-дългата вулканична верига
В източната част на Австралия е открита най-дългата континентална верига вулкани. Геолозите отдавна отбелязват малки джобове на вулканична активност на континента, но една сега откриха признаци, че древните вулканични огнища са свързани в гигантска верига, съобщава списание Nature.
Районите със следи от вулканична активност в източната част на Австралия са многобройни и са отдалечени помежду си на стотици километри. Геологът Родри Дейвис допуснал, че огнищата имат общ източник магмена струя, бърз поток магма в горните слоеве на мантията, която топи земната кора на границата на австралийската плоча, отместена на север.
За да намери доказателства за хипотезата си, Дейвис и екипът му използвали радиоактивни изотопи на арагона – с тях установявали кога започва вулканична дейност във всеки от районите на Източна Австралия. Така открили, че една и съща гореща точка – дълбочинен източник на енергия, вероятно свързан с магмената струя в мантията, е в основата на цялата вулканична дейност в района.
Вулканичния хребет, наречена Косгроув, се е образувал преди 9 до 33 млн. години. Той се простира от Хилзбъро на север – недалече от Големия бариерен риф, до Тасмания на юг – на 2000 км.
Огромното разстояние между огнищата на повърхностната вулканична дейност според Дейвис е дължи на факта, че на много места литосферата е била по-плътна и магмата не е можела да си пробие път до повърхността. За да се случи това, дебелината на литосферата не трябва да надхвърля 130 км.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.