Анализатор: Изолирането на Китай е невъзможно и опасно

Анализатор: Изолирането на Китай е невъзможно и опасно

Анализатор: Изолирането на Китай е невъзможно и опасно

Групата на седемте отправи най-силното си послание към Китай през уикенда, но анализатор предупреди, че изолирането на Пекин е „невъзможно“ и „опасно“, пише Си Ен Би Си.

Страните от Г-7 се споразумяха на среща на върха в Хирошима, Япония, да „намалят рисковете“ и да диверсифицират веригите си за доставки далеч от Китай, на фона на твърденията, че Пекин прибягва до икономическа принуда. Сред западните нации нараства осъзнаването, че техните икономики разчитат в твърде голяма степен на Китай. Пандемията от коронавирус хвърли светлина върху критичните вериги за доставки, но продължаващата война в Украйна допълнително изостри нуждите от диверсификация.

В съвместно изявление след срещата на върха Г-7 заяви: „Нашите политически подходи не са предназначени да навредят на Китай, нито пък се стремим да осуетим икономическия прогрес и развитие на Китай. ... В същото време ние признаваме, че икономическата устойчивост изисква намаляване на риска и диверсификация“.

След съобщението на Г-7 Китай привика японския посланик и нареди на компаниите си да спрат да купуват продукти от американския производител на чипове Micron.

Джулиано Ночи, заместник-ректор на Политехническия университет в Милано, каза пред Си Ен Би Си, че Г-7 демонстрира „унитарна“ перспектива срещу Китай.

„Президентът Джо Байдън говори за намаляване на риска, а не за отделяне на икономите. Отделянето беше вълшебната дума за Съединените щати още преди месец, но е много ясно, че като се има предвид ролята, която играе китайският пазар за няколко продукта, като се има предвид нивото на преплитане между веригите за доставки, е почти невъзможно да се постигне отделяне на икономиките“, каза Ночи.

Намаляването на риска се отнася до облекчаване на някои от зависимостите от Китай, а не до пълно прекъсване на връзките със страната.

„Трябва да е ясно, че изолирането на Китай ще бъде не само, от една страна, невъзможно, но и, от друга страна, опасно“, каза Ночи.

Промяната в тона на администрацията на Байдън може би подчертава осъзнаването, че ще са необходими много усилия и икономическа болка, за да се отдели икономиката на САЩ от тази на Китай.

Данни от Бюрото за преброяване на населението на Съединените щати показаха, че САЩ са регистрирали търговски дефицит на стоки с Китай от около 383 млрд. долара през 2022 г. Данните от миналата година показват рекордно високо ниво на търговия между нациите и са доказателство за трудностите при отделянето на техните икономики.

Лидерите на Г-7 отидоха по-далеч, като изразиха своята загриженост относно ситуацията в Южнокитайско море и в подкрепа на статуквото по темата за Тайван.

„Няма правно основание за обширните морски претенции на Китай в Южнокитайско море и ние се противопоставяме на милитаризиращите дейности на Китай в региона“, казаха те.

Говорейки пред Си Ен Би Си, Ночи каза, че „преминаваме отвъд еднополюсния свят“, в който САЩ са суперсила, и навлизаме в двуполюсен или многополюсен свят.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ