Илон Мъск, водещ от „Фокс нюз“ и бивш шеф на разузнаването са новите членове на администрацията на Тръмп
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп посочи Илон Мъск като ръководител на ново звено, което има за цел създаването на по-ефективно правителство, предоставяйки още по-голямо влияние на най-богатия човек в света, който дари милиони долари, за да помогне на Тръмп да бъде избран, пише Ройтерс.
Мъск и бившият републикански кандидат за президент Вивек Рамасвами ще ръководят съвместно новосъздадения отдел за правителствена ефективност – институция, която Тръмп посочи, че ще работи извън границите на правителството.
Тръмп каза в изявление, че Мъск и Рамасвами „ще проправят пътя, за да може моята администрация да разруши правителствената бюрокрация, да намали излишните регулации, да намали разточителните разходи и да преструктурира федералните агенции“.
Тръмп заяви, че новият отдел ще реализира отдавнашни мечти на републиканците и ще „предоставя съвети и насоки извън правителството“, сигнализирайки, че ролите на Мъск и Рамасвами ще бъдат неофициални, без да се изискват одобрение от Сената, което ще позволи на Мъск да остане ръководител на компанията за електрически автомобили Tesla, социалната мрежа X и аерокосмическатакомпания SpaceX.
Новият отдел ще работи с Белия дом и Службата за управление и бюджет, за да „движи широкомащабна структурна реформа и да създаде предприемачески подход“ към правителството, невиждан досега, каза Тръмп.
Работата ще приключи до 4 юли 2026 г. - 250-ата годишнина от подписването на Декларацията за независимост.
С много връзки с Вашингтон, Мъск даде милиони долари в подкрепа на президентската кампания на Тръмп и направи публични изяви с него.
Добавянето на държавен портфейл към задълженията на Мъск може да е от полза за пазарната стойност на неговите компании и предпочитани бизнеси като изкуствен интелект и криптовалута.
„Ясно е, че Мъск ще има огромна роля в Белия дом на Тръмп с нарастващия си обхват в много федерални агенции“, каза анализаторът на акциите Даниел Айвс от Wedbush Securities в изследователска бележка.
„Вярваме, че основните ползи за Мъск и Tesla далеч надвишават всички негативи“, добави Айвс.
Ходът беше критикуван от Public Citizen, прогресивна неправителствена организация за правата на потребителите, която оспори няколко от политиките на Тръмп от първия мандат.
„Освен че Мъск не знае нищо за ефективността и регулирането на правителството, собственият му бизнес редовно се сблъсква с правилата, които той ще бъде в състояние да атакува в новата си позиция на „цар“, каза Лиза Гилбърт, съпрезидент на Public Citizen в изявление. „Това е най-голямата корпоративна корупция“, добави тя.
Отделно Тръмп заяви във вторник, че е избрал Джон Ратклиф, който беше директор на националното разузнаване в края на първия му мандат, за директор на Централното разузнавателно управление (ЦРУ).
Съвсем наскоро той беше съпредседател на Центъра за американска сигурност, мозъчен тръст, защитаващ позициите на Тръмп, и съветваше бившия президент републиканец относно националната сигурност по време на кампанията през 2024 г.
„Очаквам с нетърпение Джон да бъде първият човек, служил някога и на двете най-високи позиции в разузнаването на нашата нация. Той ще бъде безстрашен борец за конституционните права на всички американци, като същевременно гарантира най-високите нива на национална сигурност и МИР ЧРЕЗ СИЛА, “ каза Тръмп в изявление, обявявайки номинацията.
Ратклиф, бивш член на Камарата на представителите, обеща на изслушването си за потвърждение за директор на националното разузнаване през май 2020 г., че ще предостави „обективно и навременно разузнаване“ на позицията.
Той също така каза, че ще следи отблизо други въпроси като иранската армия, програмата за ядрени оръжия на Северна Корея и чуждестранната намеса в изборите в САЩ.
Когато Ратклиф беше утвърден за директор на националното разузнаване през 2020 г. от Сената с републиканско мнозинство, всички сенатори от Демократическата партия гласуваха против номинацията му, като се позоваха на липсата на опит и пристрастност.
Във вторник Тръмп заяви още, че е избрал за министър на отбраната Пийт Хегсет, коментатор на „Фокс нюз“ и ветеран, който изразява пренебрежение към така наречените „будни“ политики на лидерите на Пентагона.
Хегсет, ако бъде потвърден от Сената на САЩ, може да изпълни предизборните обещания на Тръмп да освободи американската армия от генерали, които той обвинява, че следват прогресивни политики за разнообразие в редиците на армията.
Този избор предвещава и сблъсък с председателя на Съвета на началник-щабовете, генерал от военновъздушните сили Чарлз Браун, когото Хегсет обвини в „преследване на радикални позиции на левите политици“.
44-годишният натовски скептик е може би най-изненадващият избор на Тръмп, докато той попълва кабинета си преди встъпването в длъжност на 20 януари, като решението бързо предизвика осъждане от някои от опонентите на Тръмп.
„Работата на министър на отбраната не трябва да бъде позиция на начално ниво“, заяви в Х конгресменът демократ Адам Смит.
Тръмп, обявявайки решението си, похвали Хегсет, който е ветеран от Националната гвардия на армията и според уебсайта му е служил в Афганистан, Ирак и залива Гуантанамо, Куба.
„Пийт е твърд, умен и истински вярващ в „Америка на първо място“, каза Тръмп в изявление. „С Пийт начело, враговете на Америка са нащрек – нашата армия ще бъде отново велика и Америка никога няма да отстъпи.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.