Изтегляне от СЗО и отсрочка за TikTok: Какво предвиждат първите укази и заповеди на Тръмп?
Доналд Тръмп издаде куп изпълнителни заповеди, засягащи редица сфери – от имиграцията и климата до промишлеността и помилванията, след като положи клетва като 47-ия президент на Съединените щати, пише Би Би Си.
В Белия дом републиканецът бързо започна да използва новите си правомощия, за да подписва изпълнителни укази, президентски меморандуми и изпълнителни заповеди относно множество политически приоритети.
Изпълнителните заповеди имат тежестта на закони, но могат да бъдат отменени от следващите президенти или съдилищата. Много от тези заповеди може да бъдат оспорени в съда.
Ето някои от многото промени в политиката, които Тръмп въведе в рамките на часове след полагането на клетва в длъжност.
Имиграция
Национално извънредно положение на границата
В Овалния кабинет Тръмп подписа директива за обявяване на национално извънредно положение по южната граница.
Той също подписа заповед, ограничаваща автоматично гражданство за родени в САЩ деца на имигранти, които са в страната незаконно. Текстът на документа обаче все още не е публикуван.
Тръмп също така подписа заповед, която предвижда спиране на американската програма за презаселване на бежанци за четири месеца, въпреки че подробностите бяха неясни.
Затваряне на границата
Тръмп нареди на военните да „запечатат границите“ и цитира потока от незаконни наркотици, контрабандата на хора и престъпност, свързана с преминаването ѝ.
Обявяване на банди и картели за терористични организации
Президентът подписа директива, която определя наркокартелите и международните банди като чуждестранни терористични организации. Салвадорската мигрантска банда MS-13 и венецуелската банда Tren de Aragua ще бъдат добавени към списък, който включва „Ал Кайда“, „Ислямска държава“ и „Хамас“.
Възобновяване на изграждането на стена по границата
Като част от своята декларация за извънредно положение на южната граница, Тръмп нареди на шефовете на агенциите да подновят усилията за „изграждане на допълнителни физически бариери по южната граница“. Директивата не е изпълнителна заповед и не е ясно как подобно усилие може да бъде финансирано, което е ключово препятствие за Тръмп по време на първия му мандат.
Когато Тръмп беше избран за първи път през 2016 г., той подписа изпълнителна заповед за изграждане на гранична стена. Въпреки че някои части от бариерата бяха построени, повечето останаха незавършени.
„Останете в Мексико“
Тръмп също приложи повторно политиката си „Останете в Мексико“ в изпълнителна заповед от първия ден. Мярката, която е от първия му мандат, върна около 70 000 души, търсещи убежище, през границата, за да чакат изслушвания.
Миграционна политика
Със същата заповед Тръмп затвори и основен имиграционен канал от ерата на Байдън: инициатива за спонсорство, която позволи на до 30 000 мигранти от Куба, Хаити, Никарагуа и Венецуела да летят до САЩ.
Тази политика, известна като CHNV, е предназначена да намали незаконното преминаване на границата, каза администрацията на Байдън.
Смъртно наказание за някои престъпници имигранти
Тръмп подписа указ за връщане на смъртното наказание. Заповедта уточнява онези, срещу които трябва да се използва наказанието, и включва всяко „углавно престъпление, извършено от чужденец, който е незаконно в тази страна“ и всеки, осъден за убийство на служител на реда.
Депортации
Тръмп издаде изпълнителна заповед, слагаща край на практиката „хвани и пусни“ – политика, която позволява на мигрантите да живеят в американски общности, докато чакат изслушванията си.
По-рано той обеща да „стартира най-голямата програма за депортиране в американската история“ и да сложи край на дългогодишна политика, която възпрепятства федералните имиграционни власти да извършват претърсвания в църкви и училища.
Неговите обещания в сферата на имиграцията може да се сблъскат с правни и логистични предизвикателства.
TikTok
Тръмп също така подписа указ, отлагаща прилагането на закон за забрана на платформа за социални мрежи TikTok със 75 дни.
TikTok приветства обещанията на Тръмп по този въпрос и възстанови американските си услуги, след като ги прекъсна за кратко преди встъпването му в длъжност.
Тръмп беше казал, че заповедта му ще даде на компанията майка на TikTok повече време да намери американски партньор, който да закупи мажоритарен дял, но подробностите за директивата, която той подписа, не са ясни.
Запитан какво постига с указа Тръмп отговори, че му дава правото „да го продаде или да сложи край на дейността му“, визирайки TikTok.
Новият президент преди това подкрепи забраната на TikTok, но посочи, че е обърнал курса, след като предизборните му видеоклипове привлякоха милиарди гледания.
Правителствена реформа
DOGЕ и Илон Мъск
Тръмп подписа директива за създаване на Департамент за правителствена ефективност (Doge) - нов консултативен орган, който има за цел да намали държавните разходи. Очаква се той да бъде ръководен от Илон Мъск.
Тръмп каза, че Мъск, ръководителят на Tesla и SpaceX, ще получи офис за около 20 служители за новата агенция.
Замразяване на наемането на федерални служители
Тръмп предприе и мерки срещу наемането на нови служители на федерални работни места – освен в американската армия и няколко други категории, докато администрацията на Тръмп не получи пълен контрол над правителството.
Федерални служители се връщат в офиса
Тръмп подписа документ, според който федералните служители трябва да работят в офиса и нямат право да работят от вкъщи.
Цензура
Тръмп подписа директива, „разпореждаща възстановяването на свободата на словото и предотвратяване на правителствената цензура“.
Заповедта нарежда на главния прокурор да разследва дейностите на служители в агенции като Министерството на правосъдието, Комисията по ценните книжа и борсите и Федералната търговска комисия по време на предишната администрация.
Политически преследвания
Новият президент на САЩ подписа изпълнителна заповед, която има за цел да сложи край на „използването на правителството като оръжие срещу политически опненти“. Заповедта налага преглед на работата на различни правоприлагащи и разузнавателни агенции при администрацията на Байдън, за да се „идентифицират всякакви случаи“ на използване като оръжие и след това да се препоръчат „подходящи коригиращи действия“ срещу тези агенции.
Световната здравна организация
Тръмп подписа изпълнителна заповед за започване на процес на оттегляне на САЩ от Световната здравна организация (СЗО).
„Ооо, това е голямо“, каза той, докато подписваше документа. Това е вторият път, когато Тръмп нарежда САЩ да бъдат изтеглени от СЗО.
Тръмп беше критичен към това как базираната в Женева институция подходи към пандемията с Covid-19 и започна процеса на изтегляне от нея по време на пандемията. По-късно президентът Джо Байдън отмени това решение.
Заличаване на политики от времето на Байдън
Америка на първо място
В изпълнителна заповед Тръмп спря чуждестранната помощ и очерта, че иска преглед на програмите за чуждестранна помощ. Каролайн Лийвит, прессекретарят на Белия дом, каза, че това е част от нова външна политика „Америката е на първо място“.
Куба
Тръмп издаде директива за отмяна на неотдавнашното решение на Байдън да премахне Куба от списъка на САЩ с държави, спонсориращи тероризма. Той също така може да възстанови санкциите срещу Венецуела.
Правила от времето на Байдън
Една от първите директиви, които Тръмп подписа като част от втория си мандат, беше документ, отменящ близо 80 разпоредби от ерата на Байдън.
Регулаторно замразяване
Тръмп подписа директива, която замрази способността на която и да е федерална агенция да издава нови разпоредби, докато администрацията на Тръмп не получи пълен контрол над правителството.
Неваксинирани федерални работници
Като част от директива, обръщаща политиките от ерата на Байдън, Тръмп отмени мандата, че федералните работници трябва да бъдат ваксинирани срещу Covid. Той обеща да възстанови 8000 военнослужещи, които бяха уволнени поради мандата на Пентагона за ваксина срещу Covid, като те ще получат пълно заплащане за времето, в което са били без работа
Разнообразие и пол
Трансджендър хората
Тръмп издаде изпълнителна заповед, в която заявява, че САЩ ще признават само „два пола – мъжки и женски. Тези полове не са променливи и се основават на фундаментална и неоспорима реалност“.
Заповедта ще засегне транссексуалната политика по отношение на правителствените комуникации, защитата на гражданските права и федералното финансиране, както и затворите. Това ще засегне официални документи като паспорти и визи.
Разнообразие, справедливост и приобщаване (DEI)
Със същата изпълнителна заповед Тръмп сложи край на всички правителствени програми, политики, изявления и съобщения, които насърчават или подкрепят „полова идеология“.
В отделна изпълнителна заповед той спря всички програми за „разнообразие, справедливост и приобщаване“ (DEI) в рамките на федералното правителство. Заповедта се нарича „прекратяване на радикалните и разточителни правителствени DEI програми и предпочитания“. Заповедта обхваща всички федерални агенции и включва тези, които получават федерални субсидии или имат федерални договори.
Новата администрация също обеща допълнителни действия, които могат да засегнат частния сектор.
Преименуване на Мексиканския залив
„Американски залив“
Сред първите изпълнителни заповеди на Тръмп беше тази, която нарежда на министъра на вътрешните работи да промени името на Мексиканския залив на „Американски залив“.
Връх Денали в Аляска
Същата заповед също нарежда на министъра на вътрешните работи да преименува връх Денали в Аляска на връх Маккинли - в чест на 25-ия президент на Америка, на чиято тарифна политика Тръмп се възхищава. Президентът Барак Обама промени името от Маккинли на Денали. Това е най-високият планински връх в Северна Америка.
Икономика
Справяне с инфлацията
Той подписа директива, изискваща от всеки федерален департамент и агенция на САЩ да се заеме с разходите за живот на американците. Директивата, която не е изпълнителна заповед, изисква от агенциите да обърнат внимание на намаляването на разходите за жилище, здравеопазване и ключови битови артикули, хранителни стоки и гориво.
Изисква се отчет след 30 дни. Не е ясно как администрацията на Тръмп възнамерява да намали тези разходи и това не е описано подробно в директивата.
Климат и енергия
Оттегляне от Парижкото споразумение (отново)
Като част от първата група директиви, Тръмп подписа оттеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата – международна сделка, предназначена да ограничи нарастващите глобални температури.
Това беше един от първите документи, които Тръмп подписа след встъпването си в длъжност.
Тръмп за първи път оттегли САЩ от Парижкото споразумение през 2017 г., преди Байдън да върне страната към пакта отново през 2021 г.
Заедно с това Тръмп подписа и писмо, което ще бъде изпратено до ООН, обясняващо оттеглянето.
Национална извънредно положение в енергетиката
Тръмп обяви национално извънредно положение в областта на енергетиката, обещавайки да попълни стратегически петролни резерви.
Той подписа изпълнителна заповед, озаглавена „разгръщане на изключителния ресурсен потенциал на Аляска“, засягащ нефт, газ и други природни ресурси.
Край на Зелената сделка
Като част от изпълнителна заповед относно енергетиката, Тръмп спря т. нар. „Зелена нова сделка“ – поредица от мерки на администрацията на Байдън, които бяха насочени към насърчаване на екологичните работни места, регулиране на индустрията с изкопаеми горива и ограничаване на замърсяването.
Тръмп нареди на агенциите да спрат средствата, присвоени чрез два закона, Закона за намаляване на инфлацията и друг закон за инфраструктурата и работните места.
Той също така каза, че САЩ ще прекратят отдаването под наем на вятърни паркове и ще отменят това, което той нарече "мандат" за електрически превозни средства.
Щурмът на Капитолия
Помилване на близо 1600 души, които щурмуваха Капитолия
Тръмп обяви, че издава помилвания за близо 1600 свои поддръжници, които бяха арестувани при щурма срещу Капитолия на САЩ през 2021 г.
Тръмп многократно е наричал арестуваните при бунта „заложници“. Най-малко 600 бяха обвинени в нападение или възпрепятстване на федерални служители.
Замяна на присъди на Oath Keepers, Proud Boys
Тръмп също така смекчи присъдите на членовете на Oath Keepers и Proud Boys –крайнодесни групи, които бяха осъдени за конспирация във връзка с бунта на Капитолия.
Какво Тръмп не направи (засега)
Мита
След като се подготвяше седмици наред за търговска война със САЩ, Канада, поне засега, избегна митата, които Доналд Тръмп заплаши да наложи на страната веднага щом встъпи в длъжност.
Но Тръмп каза в понеделник, че митата за Канада и Мексико може да влязат на 1 февруари и нареди на федералните служители да преразгледат търговските отношения на САЩ за нелоялни практики, включително тези с Канада, Мексико и Китай.
Бъдещият президент обеща вносни мита от 25% за Канада и Мексико, както и 10% за глобалния внос и 60% за този на китайски стоки.
Секретни документи
На митинг в неделя Тръмп каза, че ще публикува секретни документи, свързани с убийството на президента Джон Ф. Кенеди през 1963 г., което е обект на безброй конспиративни теории, както и за убийствата през 1968 г. на сенатор Робърт Кенеди и прочутия борец за граждански права Мартин Лутър Кинг-младши.
Запас от крипто
Тръмп е поддръжник криптовалутата и при неговото избиране стойността на биткойните се увеличи с 30%.
Някои смятат, че Тръмп ще действа бързо, за да създаде федерален „запас от биткойн“ – стратегически резерв, подобен на запасите от злато и петрол на САЩ, който според него ще служи като „постоянен национален актив в полза на всички американци“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.