Как лейбъристите постигнаха огромна изборна победа с едва 34% от гласовете на национално ниво

Как лейбъристите постигнаха огромна изборна победа с едва 34% от гласовете на национално ниво

Лейбъристката партия на Обединеното кралство спечели огромно парламентарно мнозинство на общите избори в страната, като този резултат се дължи на спецификите на избирателната система в страната, пише Си Ен Би Си.

Резултатите показват, че Лейбъристка партия е спечелила 412 места в Камарата на общините на парламента от общо 650, като само две места все още не са обявени. Това представлява приблизително 63% от общия брой места, макар че лейбъристите са спечелили само 34% от общия вот на национално ниво. Консерваторите имат 121 места при 24% от вота на национално ниво.

Междувременно по-малки партии, включително центристката Либерална партия, дясната „Реформирай Обединеното кралство“ и Зелените, привлякоха близо 43% от гласовете, но спечелиха малко по-малко от 18% от наличните места.

Тези резултати се дължат на системата на Обединеното кралство, при която гласуващите избират само един единствен кандидат от местната си листа във всеки от 650-те избирателни района в страната. Човекът с най-много гласове във всеки избирателен район се избира за член на парламента в Камарата на общините (долната камара на Обединеното кралство). Партията, която спечели най-много места в Камарата на общините, обикновено формира новото правителство, като нейният лидер става министър-председател.

За разлика от други системи за гласуване, няма втори тур или класиране на кандидатите с първи и втори избор, което означава, че за по-малките партии може да бъде трудно да превърнат увеличения брой гласове в реални места в парламента.

Габриела Дикенс, икономист на G7 в AXA Investment Managers, посочи в бележка, публикувана днес, че тези избори „бележат предупредителен знак за политическата система, тъй като беше постигнато голямо мнозинство с малко повече от една трета от гласовете. ”

Тя отбеляза, че на тези избори избирателната активност е била едва 60%, което представлява втората най-ниска избирателна активност от 1918 г. след 2001 г., когато избирателната активност падна до 59,4%.

„Мащабът на мнозинството на лейбъристите е в еднаква степен резултат от особеностите на нашата система за гласуване и взаимодействието между разделените гласове и разпадането на Шотландската национална партия (SNP), а не толкова на възраждането на популярността на лейбъристите“, каза тя .

Въпреки това Дикенс добави, че „вотът се е изместил по-общо наляво“.

„Ако лейбъристкото правителство може да управлява през следващите пет години и да осигури възстановяване на икономическия растеж, инвестициите и реалните доходи на хората, те трябва да са в добра позиция... за да регистрират истинско подобрение в бъдеще“, коментира тя.

Партията „Реформирай Обединеното кралство“ на Найджъл Фараж спечели 14% от гласовете, но си осигури само четири места в парламента.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ