Нагорни Карабах престава да съществува

Нагорни Карабах престава да съществува

Нагорни Карабах престава да съществува

Самопровъзгласилата се южнокавказка република Нагорни Карабах ще престане да съществува от следващата година, след като нейният ръководител Самвел Шахраманян подписа указ за разпускане на държавни институции, предаде Си Ен Ен.

Победата на Азербайджан при операцията в Нагорни Карабах миналата седмица, живеещи в Нагорни Карабах, и сложи края на десетилетия конфликт.

Указът на президента Самвел Шахраманян призовава всички институции и организации на република Арцах, която не е международно призната, да се разпуснат до началото на следващата година.

„Република Нагорни Карабах (Арцах) прекратява своето съществуване“, гласи указът, който беше споделен във Фейсбук от правителството на Арцах.

Шахраманян каза, че решението е взето „поради настоящата трудна военно-политическа обстановка“.

Кампанията на Азербайджан продължи 24 часа, преди двете страни да се съгласят на прекратяване на огъня с посредничеството на Русия, което доведе до разпускането на въоръжените сили на Карабах. Но азербайджанското президентство настоя правителството на Арцах също да се саморазпусне, като предупреди, че ако не го направят, офанзивата ще продължи „докрай“.

Указът призовава Азербайджан да наблюдава „свободното, безпрепятствено преминаване на населението на Нагорни Карабах, включително свалилите оръжията бойци, с тяхното имущество и транспортни средства през Лачинския коридор“.

Нагорни Карабах се намира в границите на Азербайджан, но в продължение на десетилетия функционира автономно със собствено де факто правителство. След светкавичната офанзива на Азербайджан, при която бяха убити най-малко 200 души и ранени стотици друг, Баку заяви, че е поел обратно контрола над региона, като изглежда сложи край на конфликт, продължил повече от век.

Повече от половината население на Нагорни Карабах е избягало в Армения през последната седмица, след като Азербайджан вдигна блокадата на Лачинският коридор – единственият път, свързващ анклава с Армения – за да позволи на хората да напуснат.

Около 60 000 души са пресекли границата с Армения до четвъртък сутринта, като много от тях са пристигнали в „тежко“ състояние, според Саманта Пауър от Американска агенция за международно развитие (USAID), която посети граничния град Корнидзор във вторник.

Нагорни Карабах е под блокада от 10 месеца, след като подкрепяни от Азербайджан активисти създадоха военен контролно-пропускателен пункт на Лачинският коридор и попречиха на вноса на храна, лекарства и гориво в страната. От Си Ен Ен отбелязват, че са разговаряли с жители на Степанакерт - столицата на региона, преди началото на офанзивата, като те са сподели, че ще трябва да чакат на опашка с часове всеки ден, за да получат дневната си дажба хляб.

„Военните атаки от миналата седмица направиха ужасната ситуация още по-лоша“, каза Пауър във вторник, като добави, че много от пристигналите страдат от „тежко недохранване“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ