Премиерът на Китай: Технологичните иновации не трябва да се използват за ограничаване на развитието

Премиерът на Китай: Технологичните иновации не трябва да се използват за ограничаване на развитието

Технологичните иновации не трябва да се използват като начин за ограничаване на развитието на други държави. Това заяви китайският премиер Ли Цян по време на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, предаде Си Ен Би Си.

„За да поддържаме конкуренцията здрава и да изведем най-голяма жизненост, единственият начин е да подобрим сътрудничеството в иновациите“, каза той.

„Научните и технологични плодове трябва да са от полза за човечеството като цяло, вместо да се превръщат в средство за ограничаване или задържане на развитието на други страни“, добави Ли, призовавайки за „по-открити мерки“.

Ли не назова конкретно нито една държава, но Пекин многократно е искал от Вашингтон премахне ограниченията за китайските компании, които им пречат да купуват модерни технологии от американски фирми.

Мерките на САЩ през последните две години изрично се фокусираха върху отрязването на достъпа на Китай от полупроводници от висок клас, използвани за системи с изкуствен интелект, поради загриженост, че те подхранват военния капацитет на Пекин.

След речта си Ли говори за рисковете и възможностите на генеративния ИИ, като ChatGPT, в кратка сесия с въпроси и отговори с основателя на Световния икономически форум Клаус Шваб.

„Казано ясно, ние, човешките същества, трябва да контролираме машините, вместо машините да контролират нас“, каза Ли, призовавайки за универсална „червена линия в развитието на ИИ“, без да дава подробности.

Той добави, че ИИ не трябва да е от полза само за малка група хора и че интересите на развиващите се страни трябва да бъдат приоритетни.

ChatGPT на базирания в САЩ OpenAI, който набра популярност преди малко повече от година, не е официално достъпен в Китай. Много подобни чатботове от китайски компании, като Baidu и Alibaba, са на разположение на потребителите в континентален Китай, след като получиха зелена светлина от властите през август.

„В сферата на ИИ вършим много работа, за да внедрим политики и регулации“, каза Ли. „Ние въведохме много закони и разпоредби, за да гарантираме сигурността на данните, етичните норми около ИИ и генеративните ИИ услуги. Всичко това са усилия за изследване на рамка за управление на ИИ, подходяща за националните условия на Китай“, каза Ли.

Глобално сътрудничество

Във вторник Ли определи Китай като поддръжник на мултилатерализма и призова за по-нататъшно глобално сътрудничество.

В речта си пред глобалните бизнес лидери премиерът подчерта, че Китай ще предприеме стъпки за справяне с опасенията относно потока от данни през международните граници и способността за равностойно участие в държавните поръчки.

Чуждестранните фирми, работещи в Китай, се затрудняват да спазват ограничения на страната за събиране и износ на данни, като също така се оплакват, че местните фирми имат несправедливи предимства, когато се конкурират за оферти от местните власти.

„Китай остава твърдо ангажиран с отварянето. Ще продължим да създаваме благоприятни условия за света да споделя възможностите на Китай“, коментираа Ли.

Ли се срещна с президента на Швейцария Виола Амхерд преди конференцията в Давос, а по-късно през седмицата ще посети Ирландия.

Китай обяви в понеделник, че ще предостави безвизов достъп на швейцарските граждани, докато швейцарската страна ще „осигури повече визови улеснения“ за китайските граждани и бизнеса, инвестиращи в Швейцария. Не е ясно кога мерките ще влязат в сила.

Икономическият растеж на Китай

Ли отделно каза в речта си във вторник, че китайската икономика е нараснала с около 5,2% през 2023 г. Неговите коментари идват ден преди планираното публикуване на официални данни за брутния вътрешен продукт от Националното статистическо бюро.

„При насърчаването на икономическото развитие не прибягнахме до масивни стимули. Не търсихме краткосрочен растеж, докато натрупвахме дългосрочни рискове“, каза Ли. „По-скоро се фокусирахме върху укрепването на вътрешните двигатели“, добави той.

Китайският президент Си Дзинпин пропуска Давос тази година. Неговият американски колега Джо Байдън също не е присъствал на събитието, откакто стана президент.

По-рано днес Си призова за увеличаване на връзките между вътрешните и задграничните финансови пазари, като същевременно се гарантира финансова сигурност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
Времето: Нахлува студен въздух, със силен вятър, дъжд, сняг и виелици
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки
На днешната дата, 25 декември. Рождество Христово, Коледа
Изкуството на уважителното несъгласие
Страната с най-големия запас от родий на планетата
Легендарните реклами: DeBeers и "Диамантът е завинаги"
Новата икономика: Световната икономика е изправена пред нови предизвикателства през 2025 г.