Кристалина Георгиева: ИИ ще засегне почти 40% от работните места по света

Кристалина Георгиева: ИИ ще засегне почти 40% от работните места по света

Кристалина Георгиева: ИИ ще засегне почти 40% от работните места по света

Изкуственият интелект ще засегне почти 40% от работните места в глобален мащаб, като напредналите икономики са изправени пред по-голяма експозиция от нововъзникващите пазари и страните с ниски доходи.  Това се посочва в анализ на Международния валутен фонд, цитиран от Би Би Си.

По думите на управлващия директор на МВФ Кристалина Георгиева „в повечето сценарии изкуственият интелект вероятно ще влоши общото неравенство“.

Георгиева заяви, че политиците трябва да обърнат внимание на „тревожната тенденция“, за да „предотвратят по-нататъшното подклаждане на социално напрежение от технологията“.

По-голямото разпространение на ИИ технологии през последната година изведе на преден план ползите и рисковете от технологията.

МВФ заяви, че изкуственият интелект вероятно ще засегне по-голям дял от работните места в развитите икономики - около 60%. В половината от тези случаи ИИ може да повиши производителността на служителите. В други случаи изкуственият интелект ще има способността да изпълнява ключови задачи, които в момента се изпълняват от хора. Това може да намали търсенето на работна ръка, да повлияе на заплатите и дори да премахне работните места.

Междувременно МВФ прогнозира, че технологията ще засегне само 26% от работните места в страните с ниски доходи.

Георгиева каза, че „много от тези държави нямат инфраструктура или квалифицирана работна сила, за да се възползват от предимствата на ИИ, което повишава риска с течение на времето технологията да влоши неравенството между нациите“.

По-общо казано, по-младите работници и работниците с по-високи доходи може да получат непропорционално увеличение на заплатите си след приемането на ИИ. Работниците с по-ниски доходи и по-възрастните работници може да изостанат, смята МВФ.

„Изключително важно е държавите да създадат цялостни мрежи за социална сигурност и да предложат програми за преквалификация на уязвимите работници“, каза Георгиева. „По този начин можем да направим прехода към ИИ по-приобщаващ, защитавайки поминъка и ограничавайки неравенството“, добави т.

Анализът на МВФ идва в момент, когато глобалните бизнес и политически лидери се събират на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.

ИИ е тема на дискусия след нарастването на популярността на приложения като ChatGPT.

Технологията е изправена пред засилен регулаторен натиск в целия свят. Миналия месец представители на Европейския съюз постигнаха предварителна сделка относно първите в света всеобхватни закони за регулиране на използването на ИИ.

Европейският парламент ще гласува предложенията за Закона за ИИ в началото на тази година, но каквото и да бъде прието, законодателство няма да влезе в сила най-малко до 2025 г.

САЩ, Обединеното кралство и Китай все още не са публикували свои собствени насоки за ИИ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ