Президентът на Южна Корея Юн се зарече „да се бори докрай"
Южнокорейският президент Юн Сук-йол защити шокиращото си решение да обяви военно положение миналата седмица, като каза, че го е направил, за да защити демокрацията в страната, предаде Би Би Си.
В изненадващо телевизионно обръщение в четвъртък той заяви, че опитът е законно решение за „предотвратяване на колапса“ на демокрацията и противодействие на „парламентарната диктатура“ на опозицията.
Юн намекна, че няма да се оттегли преди второто гласуване за неговия импийчмънт в парламента в събота.
Президентът и неговите съюзници са изправени пред разследвания по обвинения в бунт, а на няколко от тях е забранено да напускат Южна Корея.
В четвъртък воденият от опозицията парламент гласува за импийчмънт на шефа на полицията министъра на правосъдието. Двамата служители са незабавно отстранени.
За разлика от предложенията за импийчмънт срещу президенти, които изискват 200 гласа в 300-членното Народно събрание, за да бъдат приети, други длъжностни лица могат да бъдат отстранени със 150 гласа.
В своето обръщение Юн отрече обвиненията, че заповедта му за военно положение е акт на бунт, твърдейки, че политическите му съперници създават „фалшиво подстрекаване“, за да го свалят.
Юн повтори много от същите аргументи, които използва в нощта, когато обяви военно положение: че опозицията е опасна и че чрез завземането на контрола той се е опитвал да защити обществото и да защити демокрацията.
Въпреки това Юн добави, че няма да избяга от своите „правни и политически отговорности“.
Миналия уикенд опитът на опозиционните депутати за импийчмънт на президента се провали, след като членове на неговата управляваща партия „Силата на народа“ (PPP) напуснаха парламента и бойкотираха вота. Но членовете на опозицията са готови да проведат още един вот за импийчмънт този уикенд и обещаха да провеждат такъв всяка събота, докато Юн не бъде отстранен от поста.
Партията на Юн се надяваше да убеди президента да напусне поста по-рано, вместо да се стига до импийчмънт.
Минути преди Юн да говори, лидерът на неговата партия Хан Дон-ху се появи по телевизията и каза, че е станало ясно, че президентът няма да се оттегли. След това Хан призова членовете на партията да гласуват за отстраняването му от поста тази събота.
Ако парламентът на Южна Корея приеме законопроект за импийчмънт, процесът ще бъде проведен от конституционния съд. Там е нужно мнозинство от две трети от съдиите, за да може Юн да бъде окончателно отстранен от длъжност.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.