Бившият министър на отбраната на Южна Корея е опитал да се самоубие, полиция обискира офиса на президента
Бившият министър на отбраната на Южна Корея Ким Джон-хьон е опитал да сложи край на живота си, докато е бил в център за задържане, заяви в сряда ръководителят на поправителната служба на страната, докато политическата криза от кратката декларация на военно положение от президента Юн Сук-йол продължава да се разраства, предаде Си Ен Ен.
Отделно южнокорейската полиция обискира президентския офис в сряда, потвърди президентски служител по сигурността. Това е част от разширяващо се разследване след обявяването на военно положение, което предизвика широк обществен гняв в страната.
На Юн е забранено да напуска страната, тъй като прокурорите подготвят обвинения в бунт, а опозиционните депутати продължават да опитват настояват за импийчмънта на държавния глава.
Бившият министър на отбраната Ким беше задържан в столицата Сеул в неделя, като стана първата фигура, задържана по случая. Твърди се, че той е препоръчал налагането на военно положение и е подал оставка като министър на отбраната в четвъртък.
Генералният комисар на Корейската служба за изпълнение на наказанията Ким Йон-хе заяви, че бившият министър на отбраната е опитал да се самоубие , преди да бъде издадена официална заповед за арест късно във вторник.
Говорейки пред законодатели в Националното събрание, комисарят заяви, че инцидентът е станал в баня. Когато служител на в центъра за задържане е отворил вратата на банята, Ким се е отказал от опита.
Той е преместен в изолационна стая и няма здравословни проблеми, поясни комисарят.
Инцидентът идва малко повече от седмица, след като президентът Юн обяви военно положение в телевизионно обръщение късно на 3 декември, обвинявайки основната опозиционна партия в симпатии към Северна Корея и в „антидържавни дейности“. Драматичните сцени от онази нощ показаха как силите за сигурност разбиват прозорци в Националното събрание, за да се опитат да попречат на депутатите да се съберат за гласуване.
Само в рамките на шест часа лидерът беше принуден да отстъпи, след като депутатите си пробиха път покрай войници в парламента, за да отменят указа.
Говорейки по време на изслушването на комисията по национална отбрана във вторник, бившият началник на Командването за специални бойни действия на армията на Южна Корея Kуак Чен-кун свидетелства, че е получил пряка заповед от президента Юн „да разбие вратите“ на Националното събрание и да „извлече“ депутатите, но не е изпълнил заповедта, защото се е опасявал, че ще причини наранявания.
Войниците отстъпиха след гласуването и в дните след това президентът Юн беше изправен пред силен натиск да се оттегли.
Той оцеля при гласуването за импийчмънт в събота, след като членове на неговата управляваща консервативна партия „Силата на народа“ напуснаха парламента и бойкотираха вота. Лидерът на партията Хан Дон-ху обаче настоя, че Юн трябва да подаде оставка, като каза, че партията „ще продължи да настоява за организираната оставка на президента“.
Основната опозиционна Демократическа партия подготвя ново предложение за импийчмънт срещу Юн, като гласуването се очаква още в събота.
Междувременно Министерството на отбраната съобщи, че е отстранило трима висши военни командири заради предполагаемото им участие в налагането на военно положение, предаде Асошиейтед прес.
Преди да подаде оставка като министър на отбраната, Ким каза в изявление в сряда: „Всички войски, които са изпълнявали задължения, свързани с военното положение, са действали по мои инструкции и цялата отговорност е върху мен“.
Полицията също е започнала разследване срещу Юн и други висши служители по обвинения в държавна измяна. А във вторник законодателите одобриха специален съвет, който да разследва дали Юн е извършил бунт и е злоупотребил с властта си, като е въвел военно положение.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.