Приятелство, което не умира: Путин пристигна на визита във Виетнам

Приятелство, което не умира: Путин пристигна на визита във Виетнам

Приятелство, което не умира: Путин пристигна на визита във Виетнам

Руският президент Владимир Путин пристигна във виетнамската столица Ханой като втората спирка от източноазиатската си обиколка, предаде Би Би Си.

Пътуването, което идва след визитата му в Северна Корея, се тълкува като демонстрация на дипломатическата подкрепа, на която Русия все още се радва в този регион.

Съединените щати разкритикуваха посещението като заявиха, че дава платформа на президента Путин да популяризира своята агресивна война в Украйна.

Виетнам все още цени историческите връзки, които има с Русия, дори когато работи за подобряване на отношенията си с Европа и САЩ.

Надвиснала над малък парк оживения квартал на Ханой в Ба Дин, петметрова статуя на Ленин изобразява руския революционер в героична поза. На рождения му ден всяка година делегация от висши виетнамски служители тържествено полага цветя и прекланя глави пред статуята, подарък от Русия, когато страната все още беше част от Съветски съюз.

Връзките на Виетнам с Русия са близки и датират от много десетилетия, включително под формата на жизненоважната военна, икономическа и дипломатическа подкрепа, оказана от Съветския съюз на новата комунистическа държава в Северен Виетнам през 50-те години на миналия век.

Виетнам описва връзката междусраните „изпълнена с лоялност и благодарност“. След като Виетнам нахлу в Камбоджа през 1978 г., за да свали убийствения режим на червените кхмери, страната беше изолирана и санкционирана от Китай и Запада и стана силно зависима от съветската помощ. Много по-възрастни виетнамци, включително могъщият генерален секретар на комунистическата партия Нгуен Фу Тронг, са учили в Русия и знаят езика.

Днес икономиката на Виетнам е трансформирана чрез интегрирането ѝ в световните пазари. Русия изостана много зад Китай, Азия, САЩ и Европа като търговски партньор на страната, но Виетнам все още използва предимно руско военно оборудване и разчита на партньорства с руски петролни компании за проучване на нефт в Южнокитайско море.

Нахлуването в Украйна постави Виетнам пред дипломатическо предизвикателство, но засега страната успява да се справи с него. Тя избра да се въздържи при различните резолюции на ООН, осъждащи действията на Русия, но въпреки това поддържа добри отношения с Украйна и дори изпрати известна помощ на Киев. Те също споделят наследство от съветската епоха - хиляди виетнамци са работили и учили в Украйна.

Всичко това е в съответствие с дългогодишните принципи на външната политика на Виетнам да бъдеш приятел с всички, но да избягваш всички официални съюзи - това, което ръководството на комунистическата партия сега нарича „бамбукова дипломация“, огъвайки се от удрящите ветрове на съперничеството между великите сили, без принудително да се вземат страни.

Ето защо Виетнам с такава готовност подобри отношенията си със САЩ - страна, срещу която нейните по-стари лидери водиха продължителна съпротива. В интерес на търсенето на доходоносни пазари за виетнамския износ и балансирането на близките си връзки с гигантския съсед Китай.

САЩ възразиха срещу официалното посещение на президента Путин във Виетнам с мотива, че то подкопава международните усилия за изолирането му, но Вашингтон едва ли е изненадан от случващото се. Освен специалните исторически връзки с Русия, обществените настроения във Виетнам относно войната в Украйна са по-амбивалентни, отколкото в Европа.

Във Виетнам има известно възхищение към Путин като силен човек, който се противопоставя на Запада, и скептицизъм, подхранван отчасти от коментари в социалните мрежи относно твърденията на САЩ и Европа, че спазват международното право.

Това важи и за други азиатски страни, където войната в Украйна се разглежда като далечна криза. В Тайланд, например, исторически военен съюзник на САЩ, общественото мнение е също толкова разделено, колкото и във Виетнам. Тайландците също ценят още по-старите връзки между своята монархия и предреволюционните царе на Русия, а тайландското правителство поддържа тесни връзки с Русия днес, оценявайки приноса на милиони руснаци към туристическата индустрия.

Колко дълго Виетнам ще поддържа своето приятелство с Владимир Путин не е толкова ясно. Страната търси и алтернативни източници на военно оборудване, но евентуално прекратяване на зависимостта от Русия изглежда далечно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ