Привличане на инвеститори и избягване на конфликт: Какво включва дневният ред на Си Дзинпин в Сан Франциско

Привличане на инвеститори и избягване на конфликт: Какво включва дневният ред на Си Дзинпин в Сан Франциско

Привличане на инвеститори и избягване на конфликт: Какво включва дневният ред на Си Дзинпин в Сан Франциско

Си Дзинпин пристигна в Сан Франциско във вторник за дългоочаквана среща на върха с американския президент Джо Байдън, по време на която китайският лидер вероятно ще опита да подкрепи икономиката на страната и да отблъсне предполагаемите усилия на САЩ да я потискат, пише Си Ен Ен.

Фактът, че това е първото пътуване на Си до САЩ от шест години, като то включва участие в международния форум на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, е забележителен сам по себе си.

Лидерите на двете най-големи икономики в света не са разговаряли от последната им среща в кулоарите на срещата на Г-20 в Бали, Индонезия през ноември 2022 г.

Си се насочва към срещата на върха, докато се бори да съживи китайска икономика, която все още не се е възстановила напълно, след като строгите мерки за контрол по време на пандемията от COVID-19 бяха смекчени

Междувременно Байдън се оказва обременен с международни предизвикателства - от войната в Украйна до конфликта в Газа. Друга гореща точка на световната карта, включваща Китай, е последното нещо, което той би искал да види, особено когато се бори за втори президентски мандат през следващата година.

„В момент, когато и двамата са изправени пред вътрешни предизвикателства и предизвикателства във външната политика, има по-малко стимули за тях да спорят и повече стимули да стабилизират отношенията си“, каза Юн Сън, директор на китайската програма в мозъчният тръст Stimson Center във Вашингтон.

Дневният ред на Си

Въпреки предизвикателствата, пред които е изправен у дома, китайски лидер може да се окаже в по-силна позиция спрямо Байдън. Пекин смята, че САЩ са засегнати от дълбока политическа поляризация и упадък на влиянието в световен мащаб.

„Си смята, че САЩ искат да подобрят отношенията си с Китай и той отговори. Те изпратиха тези делегации при него, след като той оказа натиск върху правителството на САЩ“, каза Суйшън Джао, директор на Центъра за китайско-американско сътрудничество в Университета на Денвър, имайки предвид посещенията на американски служители в Пекин през последните месеци.

Пекин смята, че САЩ са тези, които „трябва да направят корекция“ в отношението си към Китай. В неговите очи, ако „идвате при нас и говорите с нас, тогава трябва да се движите в нашата посока“, каза той.

Един от най-важните въпроси в дневния ред на Си, Си, казват анализаторите, е стремежът на САЩ да диверсифицира веригите за доставки, за да намали зависимостта от китайското производство, и усилията на Вашингтон да ограничи достъпа на Пекин до американски технологии, жизненоважни за високо на икономиката в страната.

Пекин вижда тези усилия, които включват ограничения върху продажбата на авангардни чипове на Китай и забрани за някои американски технологични инвестиции в страната, като ясни действия за потискане на възхода му - не тесните, целенасочени мерки за национална сигурност, за каквито ги представя администрацията на Байдън.

Китайските власти отвърнаха на удара със собствени мерки за контрол на износа върху материали, използвани за производството на технологични продукти.

Си ще поиска от Байдън да изясни и определи обхвата на подхода на САЩ по отношение на техническите ограничения, казват анализатори.

Той също така е вероятно да настоява Байдън да даде гаранции относно американската политика спрямо Тайван, самоуправляващият се остров, който Пекин счита за своя отцепническа територия.

САЩ засилиха подкрепата си за острова през последните години. Въпросът става още по-трънлив преди предстоящите президентски избори през януари, на които Пекин се надява на загуба на  тайванската Демократическата прогресивна партия (DPP), която се противопоставя на по-близките връзки с Китай.

„Пекин знае, че изборите идват. Те казват на Америка по всякакъв възможен начин, че този  въпрос е червена линия, не го засягайте и по-добре управлявайте кандидата на DPP, за да не предизвика война, която трябва да водим“, каза Сън от Stimson Center.

Пътуването до Калифорния също ще бъде възможност за Си да убеди американските бизнесмени към идеята, че Китай продължава да е място, предлагащо големи възможности, както и че е ангажиран с про-бизнес реформите, които доведоха до светкавичния възход на страната през последните десетилетия.

Очаква се Си да подчертае това по време на обръщение към лидери на американската индустрия на вечеря тази седмица, въпреки че Пекин все още не е потвърдил появата.

Доверието на бизнеса в Китай се срина през последните години след строгия контрол на пандемията и след като Си засили държавния контрол върху икономиката и разшири и без това неясен и широкообхватен закон срещу шпионажа. Поредица от обиски и задържания международни компании, засилиха опасенията на западните фирми относно рисковете от правене на бизнес в страната.

„Неосъществимо на практика“

Когато става въпрос за това дали някои от тези разговори и срещата на върха между Байдън и Си ще доведат до отстъпки по основните въпроси, които водят до напрежение между САЩ и Китай – като Тайван или усилията на и двете страни в името на защитата на националната сигурност - анализаторите са скептични.

„Въпреки че и Китай, и Съединените щати се надяват да предотвратят влошаване на конкуренцията и конфронтацията по между си, като и двете страни придават голямо значение на предотвратяването на военни конфликти помежду си, нито една от тях не е готова да направи значителни и трайни отстъпки“, каза Ши Инхонг , професор по международни отношения в китайския университет Ренмин.

Дори по международните въпроси, където и двете страни имат интерес от осигуряването на глобална стабилност, не е ясно колко координация може да има.

След почти две години война в Украйна, САЩ изглежда нямат останала надежда, че Пекин ще окаже натиск върху близкия си партньор Русия да прекрати инвазията.

Що се отнася до последния конфликт в Газа, дори Байдън да поиска от Китай да окаже натиск върху своя търговски партньор Иран да не се намесва, координацията може да бъде „неосъществима на практика“, според Ши.

Китай също остава предпазлив от изостряне на американската реторика по време на предстоящите избори в САЩ, когато и републиканците, и демократите може да искат да изглеждат твърди към Китай, за да привлекат гласоподавателите.

Всичко това означава, че докато Китай и САЩ вероятно ще възобновят положителното взаимодействие след срещата, връзките им ще останат крехки, казват анализатори.

Тези взаимодействия няма да „разрешат фундаменталния конфликт на национални интереси между двете страни“, каза Сън във Вашингтон. „И така, въпросът, който хората ще зададат, е доколко това е истинско и доколко устойчиво?“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ