Разгромна победа за лейбъристите на изборите във Великобритания. Сунак призна поражението
Киър Стармър обеща да донесе промяна във Великобритания като следващ министър-председател, след като неговата Лейбъристка партия постигна разгромна победа на парламентарните избори, слагайки край на 14-годишното управление на консерваторите, предаде Ройтерс.
Лявоцентристките лейбъристи са напът да спечелят огромно мнозинство в 650-местния парламент, като екзитполовете, публикувани в четвъртък вечер след края на гласуването, дават на партията 410 места в Камарата на общините.
В същото време консерваторите на Риши Сунак са изправени пред най-лошото представяне в дългата история на партията, тъй като гласоподавателите ги наказаха за криза на разходите за живот, влошаващото се качество на обществените услуги и поредица от скандали.
„Промяната започва сега“, каза Стармър в реч, след като стана ясно, че неговата партия печели вота. „Казахме, че ще сложим край на хаоса и ще го направим, казахме, че ще обърнем страницата и го направихме. Днес започваме следващата глава, започваме работата по промяната, мисията за национално обновление и започваме да възстановяваме нашата страна ."
Сунак по-рано призна поражението и каза, че се е обадил на Стармър, за да го поздрави за победата.
„Днес властта ще смени ръцете си по мирен и организиран начин, с добра воля от всички страни“, каза Сунак. „Има много за научаване и размисъл и поемам отговорност за загубата на много добри, трудолюбиви кандидати от консерваторите... Съжалявам.“ Според екзитполовете торите на Сунак ще получат 131 места в Камарата на общините.
Въпреки убедителната победа, социологическите проучвания сочат, че има малък ентусиазъм относно Стармър или неговата партия, като те идва на власт в момент, когато страната е изправена пред серия от предизвикателства.
Данъчното бреме на Великобритания е на път да достигне най-високото си ниво след Втората световна война, нетният дълг е почти еквивалентен на годишното икономическо производство, жизненият стандарт е намалял, а обществените услуги са под натиск, включително Националната здравна служба, която е преследвана от стачки.
На Стармър вече му се наложи да ограничи някои от по-амбициозните планове на лейбъристите, като например обещанията за зелени разходи. Той също така обеща да не повишава данъците за „работещите хора“.
„Не ви обещавам, че ще бъде лесно. Промяната на държава не е като натискане на превключвател. Това е тежка работа. Търпеливи, решителни, работещ, ние ще трябва да предприемем действия незабавно.“
Възход на „Реформирай Обединеното кралство“
Голяма част от тежките щети по подкрепата на консерваторите бяха нанесени от дясната популистка партия „Реформирай Обединеното кралство“, оглавявана от бореца за Брекзит Найджъл Фараж, който водеше кампания за ограничаване на имиграцията.
Стармър обеща да се откаже от противоречивата политика на консерваторите за депортиране на мигранти в Руанда, но той самият е подложен на натиск да намери решение за спиране на потока от десетки хиляди хора, пристигащи през Ламанша от Франция на малки лодки .
„Реформирай Обединеното кралство“ печели четири места в Камарата на общините, като самият Фараж най-накрая беше избран в парламента при осмия си опит и спечели повече гласове от консерваторите в отделни части на страната.
„Има огромна празнина в централната дясна част на британската политика и моята работа е да я запълня. Точно това още направя“, каза триумфално Фараж. „Повярвайте ми, хора, това е само първата стъпка от нещо, което ще зашемети всички вас.“
Ръстът в подкрепата за популистка алтернатива отразява неотдавнашните подобни резултати в Европа, където крайната десница нараства.
Но за разлика от Франция, където партията на „Национален сбор“ на Марин льо Пен постигна историческа победа на първия тур от парламентарните избори миналата неделя, като цяло британската общественост се насочи към лявоцентристка партия в търсене на промяна.
Стармър обеща да подобри отношенията с Европейския съюз, за да разреши проблемите, създадени от Брекзит, в момент когато крайнодесните политици се радват на успех на континента. Въпреки това повторното присъединяване към ЕС не е на масата.
На Стармър може да му се наложи да работи и с Доналд Тръмп в Съединените щати, ако той спечели президентските избори през ноември. Тръмп вече изпрати своите поздравления на своя приятел и поддръжник Фараж чрез платформата си за социални мрежи Truth Social.
Въпреки че обеща да внесе промяна във вътрешното пространство, Стармър се зарече да продължи недвусмислената подкрепа на Лондон за Украйна във войната ѝ срещу Русия. По много външни въпроси неговата политика е подобна на тази на Сунак.
Обрат
Победата на изборите представлява невероятен обрат за Стармър и лейбъристите, които като според техните критиците, така и според техните поддръжници, бяха пред екзистенциална криза само преди три години, когато изглеждаше, че са изгубили пътя си след срива в подкрепата през 2019 г.
Но поредица от скандали при консерваторите – най-вече разкритията на партии на Даунинг стрийт по време на локдауните около пандемията от COVID-19, подкопаха тогавашния премиер Борис Джонсън и неговите водещи позиции в социологическите проучвания се изпариха.
Катастрофалното шестседмично премиерство на Лиз Тръс, последвало изгонването на Джонсън в края на 2022 г., циментира спада и Сунак не успя да направи пробив в сегашната водеща позиция на лейбъристите в социологическите проучвания.
Сунак изуми Уестминстър и мнозина в собствената си партия, като свика изборите по-рано от необходимото в момент, когато консерваторите изоставаха от лейбъристите с около 20 пункта в проучванията на общественото мнение.
„Заслужавахме да загубим. Консервативната партия просто изглежда изтощена и без идеи“, каза пред Ройтерс Ед Костело, председател на организацията Grassroots Conservatives, която представлява редовите членове на партията.
„Но не всичко е по вина на Риши Сунак. Борис Джонсън и Лиз Тръс са тези, които доведоха партията до катастрофа“, добави той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.