ЕС няма да бърза да възобнови преговорите за Брекзит. Дори и лейбъристите да спечелят изборите

ЕС няма да бърза да възобнови преговорите за Брекзит. Дори и лейбъристите да спечелят изборите

Европейския съюз (ЕС) няма да бърза да поднови преговорите за Брекзит с Обединеното кралство, дори ако лейбъристите дойдат на власт следващия четвъртък, посочиха високопоставени източници в Брюксел, цитирани от в. Guardian.

Те казват, че ще приветстват смяната на правителството, но дълбоките белези, оставени от британските консерватори по време на преговорите за Брекзит, заедно с новите приоритети, причинени от войната в Украйна, и възходът на крайната десница тежат в съзнанието на влиятелни фигури в Брюксел. „Не че хората мислят добри или лоши неща за Обединеното кралство. Те изобщо не мислят за Обединеното кралство“, каза високопоставен източник, близък до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Втори високопоставен източник предупреди, че въпреки затоплянето, което лейбъристите могат да очакват, „в европейските столици няма апетит за Брекзит“.

„Обединеното кралство просто не е в съзнанието на хората. Водят се две войни – подновяването на преговорите за Брекзит ще изисква много политически капитал и ще погълне много ресурси тук, в Брюксел“, каза той.

Перспективата за спор във Франция за отстъпки в стила на Маргарет Тачър, ако Марин льо Пен получи мнозинство на изборите във Франция, също може допълнително да усложни проточилите се преговори за дългосрочния бюджет на ЕС след 2027 г., вече усложнен от евентуалното присъединяване на Украйна.

Високопоставени източници в Комисията също посочиха, че Обединеното кралство ще трябва да направи голяма оферта в замяна на всякакви отстъпки за укрепване на отношенията с блока.

„Ако ни помолят да дадем подарък на Обединеното кралство, въпросът ще бъде какво ще получим в замяна. Хората ще се питат струва ли си болката?“ каза високопоставен брюкселски дипломат.

Лидерът на лейбъристите Кийр Стармър вече изключи възможността за повторно присъединяване към митническия съюз или единния пазар, заявявайки, че това ще донесе „смут“, но каза, че иска да подобри отношенията в областта на търговията, научноизследователската и развойната дейност, отбраната и сигурността и образованието . Ценообразуването на въглеродните емисии и промяната на изключително скъпото регулиране на химикалите също вероятно ще бъдат в списъка с желания на бъдещото лейбъристко правителство.

Също така ще се опита да поднови преговорите за ново ветеринарно споразумение, което би могло да премахне много от проверките на храните и селскостопанските продукти, изнасяни за ЕС, въпреки че вътрешен човек от правителството на Обединеното кралство предупреди, че това може да включва „години на болка“ и може да не е толкова привлекателно за Брюксел, както си го представя Лондон.

Ананд Менон, професор по европейска политика в Кралския университет и директор на мозъчния тръст за Обединеното кралство в Променящата се Европа, също вижда разминаване между това, което вярват някои лейбъристи, и реалността в Европа през 2024 г.

„Първото нещо, за което трябва да се замислим е, че не сме приоритет. Те имат "по-голяма риба за пържене" от каквито и да било подобрения на споразумението за търговия и сътрудничество (TCA). Трябва да им предложим нещо, от което много европейски държави се интересуват.”

Той каза на събитие в автомобилната индустрия миналата седмица, че е погрешно предположение от много поддръжници на лейбъристите, че ЕС ще бъде по-благосклонен към Кийр Стармър само защото той не е консерватор.

ЕС ще бъде много колеблив относно повторното отваряне на TCA отчасти защото „беше непропорционално добър“ за ЕС, но също и защото руската инвазия в Украйна го направи по-„насочен навътре и много по-протекционистки по природа“, каза той, в препратка към набор от политики, предназначени да осигурят енергията, храните и критичните суровини в ЕС след избухването на война.

От друга страна, промененият политически пейзаж на ЕС, в който крайната десница е овластена, може също, парадоксално, да подкрепи лейбъристите, тъй като хора като Герт Вилдерс или Марин льо Пен, ако бъдат избрани на власт във Франция, могат да прокарат политики „само за да ядоса Брюксел“, казва Менон.

Парадоксално е, че ако членството на Франция в ЕС и статутът на Макрон бъдат отслабени от изборната победа на Марин Льо Пен, привеждането в съответствие с Обединеното кралство под ръководството на лейбъристите може да се взриви в привлекателността на Берлин и други столици, които не са толкова запалени като Макрон да наказват за Брекзит.

Кадровата промяна на върха на Европейската комисия също може да даде нов тласък на разговорите с Обединеното кралство. Марош Шефчович, който беше основният събеседник за отношенията с Обединеното кралство след Брекзит, беше одобрен за втори мандат от президента на Словакия Петер Пелегрини, но не очаква да остане в същия ресор, когато бъде сформирана новата колегия от комисари, може би чак през октомври.

Оли Робинс, европейският съветник на Тереза ​​Мей, също е спряган да се върне в Уайтхол, вероятно като секретар на кабинета.

Инсайдери от Брюксел казват, че програмата "Еразъм" повод, който Обединеното кралство може да използва, за да създаде непропорционална добра воля с новия Шефчович.

„Повторното влизане в „Еразъм“ би било от огромно политическо значение в столиците. Напускането на програмата беше несправедливо и беше наказание на младите хора от хората от клуб Булингдън“, каза високопоставен източник от Комисията.
Започването на преговори за програма за младежка мобилност също може да бъде благоприятно, въпреки че неочаквано предложение от Брюксел беше категорично отхвърлено от лейбъристите и торите през април.

Историята на офертата сега предполага, че политиката е била в играта, давайки на Starmer достатъчно пространство за маневриране.
Източници казват, че Обединеното кралство е предложило програма за младежка мобилност с шест държави, включително Франция, но Брюксел е изпаднал в „пълна паника“, че някои държави-членки ще се откажат и ще сключат едностранни сделки, което накара фон дер Лайен да направи предложението бомба по време на срещата на лидерите среща на върха през април.

Вътрешни хора казват, че предложените домашни такси за студенти от ЕС в университети в Обединеното кралство, които никое правителство на Обединеното кралство не би финансирало, показват колко зле е бил обмислен документът от Брюксел, но извън силно натоварената предизборна среда той трябваше да се разглежда като „отправна точка“ и „маслина“ клон“.

Дипломатите също така казват, че ЕС е бил „заинтересован“ от по-формализирано споразумение за сигурност и отбрана и дискусия за привеждане в съответствие на политиките относно схемите за ценообразуване на въглеродните емисии, което включва данъчно облагане на емисиите на парникови газове, генерирани при производството на внос и износ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ