Рокади в японското правителство на фона на „безпрецедентен скандал“

Рокади в японското правителство на фона на „безпрецедентен скандал“

Японският премиер Фумио Кишида обяви, че планира да направи промени в кабинета си, тъй като се опитва да ограничи последиците от скандала за набиране на средства, който допълнително подкопа обществената подкрепа за неговата администрация, съобщи Ройтерс.

Изпадналият в затруднение премиер каза на пресконференция, че ще направи промените в четвъртък.

Кишида посочи, че главният секретар на кабинета Хирокадзу Мацуно - който заема един от най-влиятелните постове в правителството, е сред тези, които трябва да бъдат отстранени, каза по-рано днес ръководителят на неговия партньор в управляващата коалиция Нацуо Ямагучи.

Кишида заяви във вторник, че иска Мацуно, който координира политиката в правителството от негово име, да продължи да изпълнява задълженията. Бившият външен министър Йошимаса Хаяши е избран да замени Мацуно, съобщиха няколко новинарски издания.

Очаква се четирима министри от кабинета и няколко заместник-министри да си отидат, според съобщения в медиите, докато прокурорите разследват дали някои депутати са получили хиляди долари приходи от набиране на средства, липсващи в официални партийни сметки.

Но анализаторите казват, че е малко вероятно разчистването на кабинета да замете под килима скандала, който повдигна сериозни въпроси относно лидерството на Кишида и хвърли правителството му в хаос. Коичи Хагиуда, високопоставен служител от неговата Либерално-демократическа партия (ЛДП), който наблюдава бюджетните предложения, реши да подаде оставка, съобщиха телевизионният оператор NHK и агенция Киодо.

Кишида също обмисля да отложи планирано пътуване до Бразилия и Чили следващия месец, пише вестник Майничи.

„На този етап най-многото, на което Кишида може да се надява, е да спре текущия спад в личната си подкрепа“, каза Кори Уолъс, доцент по политически науки и международни отношения в университета Канагава.

„Безпрецедентен скандал“

Докато разследването на прокурорите се съсредоточава върху депутати от мощната „фракция Абе“ на управляващата партия, следователите също така проучват дали фракцията на Кишида – която той оглавяваше до миналата седмица, също е замесена, става ясно от съобщения в медиите.

Твърди се, че фракциите са укривали стотици милиони йени политически средства в продължение на години в схема, при която някои законодатели са получавали приходи от продажба на билети за партийни събития, които са били пазени извън счетоводството.

Политическите анализатори казват, че всякакви обвинения, пряко замесени в Кишида, биха могли допълнително да понижат подкрепата за неговата администрация, която се срина до рекордно ниско ниво от около 23% в последните проучвания - най-ниското равнище, откакто той встъпи в длъжност през 2021 г.

Подкрепата за ЛДП също е паднала под 30% за първи път от 2012 г., когато тя се върна на власт след пробив в почти пълното си следвоенно господство в японската политика, показа проучване на NHK във вторник.

Кишида няма нужда да свиква избори най-късно до октомври 2025 г., а разпокъсаната и слаба опозиция традиционно не успява дълго да се противопоставя на ЛДП.

ЛДП трябва да проведе избори за лидер през септември, но анализаторите казват, че не е ясно колко дълго Кишида може да се задържи на поста си.

Основната опозиционна партия по-рано в сряда внесе предложение за вот на недоверие към администрацията на Кишида, което бе отхвърлено в парламента, където ЛДП и коалиционният партньор „Комейто“ имат мнозинство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ