Съперник на Марк Рюте иска „по-малко Европа" в нидерландската политика

Съперник на Марк Рюте иска „по-малко Европа в нидерландската политика

От малкия офис, който споделя с петима служители, нидерландският депутат Питър Омцигт планира да трансформира икономическите отношения на Нидерландия с Европа, пише Блумбърг.

ЕС рискува да се превърне в „съюз на дългове“, предупреди 49-годишният политик в интервю за медията. Той се застъпва за връщане към по-строгите правила, които действаха в блока преди пандемията от COVID-19, относно съотношенията на дълга и дефицита към брутния вътрешен продукт на членовете на ЕС. Той също така би искал страната му да има право на отказ от съвместни програми на Европейския съюз.

Ако изборните нагласи в Нидерландия се задържат същите и през следващия месец, другите партии, членове на ЕС и инвеститори ще трябва да обърнат сериозно внимание на коментарите Омцигт. Въпреки че партията „Нов социален договор“ на Омцигт  е едва на два месеца, тя прекара голяма част от това време на първо място в социологичните проучвания.

Парламентарист от две десетилетия, Омцигт привлече общественото внимание през последните години като трън в очите на Марк Рюте, който подаде оставка след последните избор, но изпълнява ролята на служебен министър-председател до следващия вот. Омцигт допринесе за разкриването на скандал с детските надбавки, който срина третото правителство на Рюте в края на 2020 г.

В интервюто Омцигт акцентира върху начина, по който кабинетът на Рюте облекчи подхода си към споделените европейски разходи, които той обещава да овладее.

„Загрижен съм за натрупването на дългове на различни места. Натрупването на дълг е лесно, но намаляването на дълга не е“, коментира той.

„Фондът за COVID-19 е едно от многото неща, които бих предпочел да не се случват“, добави Омцигт.

Най-новото проучване на Ipsos показа, че неговата партия „Нов социален договор“ е на второ място с прогнозирани 25 места в парламента след вота на 22 ноември, като най-голямата партия днес има 26 места.

Когато Омцигт сформира новата си партия през август, представянето на формацията дойде с уговорката, че той няма интерес да се кандидатира за министър-председател. В нидерландската система процесът на договаряне на правителство може да отнеме месеци и ръководителят на партията, класирана на първо място, не е задължително да заеме най-високия пост.

 „В момента нямаме кандидат за министър-председател. Ще предприемем нещата стъпка по стъпка“, отговори той на въпрос на Блумбърг, дали все пак има намерение да се кандидатира за премиер.

След като е заемал роли в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, Омцигт каза, че подкрепя европейското сътрудничество, но не подкрепя все по-тесен съюз. „Съюзът винаги се нагърбва нови задачи“, каза той.

В Парламентарната асамблея на Съвета на Европа той обикновено е изпълнявал задачи, свързани прилагане на върховенството на закона. Като специален докладчик за убийството на журналистката Дафне Каруана Галиция,  Омцигт помогна за разкриването на мрежа от задкулисни сделки, довели до оставката на малтийския министър-председател,. Той отговаря и за наблюдението на съдебните свободи и правата на човека в Полша.

Омцигт посочи решенията за минималната работна заплата като област, която трябва да бъде оставена на отделните държави-членки, и разкритикува покупките на облигации на Европейската централна банка като сходни с вида парично финансиране, което е забранено в основополагащите договори на ЕС.

Въпреки че Омцигт отхвърля етикета евроскептик, той е изразявал скептицизъм към еврото. От опозиция през 2017 г. той оглави законопроект, изискващ висшия консултативен съвет на правителството да провери колко добре работи еврото в страната, въпреки широката подкрепа за единната валута в Нидерландия.

„Намирам за интересно, че ние все още не сме достатъчно зрели в Европа или в Нидерландия, така че когато критикувате план от Брюксел, веднага сте обявени за евроскептици“, каза той. „Защо трябва веднага да кажем „да“ на всеки план на Европейската комисия? Не разбирам това“, добави Омцигт

Що се отнася до предполагаемото неучастие в европейските програми, той подчерта, че не смята, че една страна трябва да има власт да налага вето върху решенията на други: „Но ако искате да го направите заедно, можете да го направите и без нас.“

Коментари

valpault

11 октомври 2023, 12:14ч.

Коментарът е блокиран от медератор.

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ