Борисов и ПП-ДБ в задочен спор колко бързо да се попълнят регулаторите с изтекли мандати

Борисов и ПП-ДБ в задочен спор колко бързо да се попълнят регулаторите с изтекли мандати

Парламентът започна работа по избор на регулаторите с изтекли мандати, а те са над 20. Народното събрание трябва да попълни състава на Сметната палата, НОИ, Висшият съдебен съвет, Комисията за финансов надзор, Комисията за дискриминация, Комисията за енергийно и водно регулиране, Комисията за защита на конкурецията, и да избере един конституционен съдия и омбудсман.

До края на седмицата народните представители трябва да приемат повечето процедурни правила за избор на членове и ръководители на регулаторните органи. Първи за гласуване ще влязат правилата за подновяване на състава на КЕВР. 

От ПП-ДБ тази сутрин се възпротивиха на идеята в рамките на седмица да се открият процедури за избор на всички регулатори. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отговори: "Месеци наред слушахме колко важни са регулаторите. Ако не са важни, просто няма да влязат в дневния ред и ще си останат същите". 

"Тази седмица започва ударно избор на всички регулатори. Такова струпване в една седмица на всички органи, които осъществяват контрол върху важните процеси в държавата, не е имало. Има регулатори с изтекли мандати, които са назначени от Пеевски и Борисов. Това, което се случва в момента, е, че вместо да имаме програма за управление, вместо да имаме бюджет, внесен в Народното събрание, вместо да имаме визия накъде отива държавата, ние виждаме едно мнозинство, което бърза за една седмица, да избере или да открие най-малкото процедурите за избор на всички регулатори в държавата. Това, което трябва да се направи от гледна точка на управляващите, е хората, които досега са били на Пеевски и Борисов, да бъдат заменени с други техни хора, които да продължат може би по същия неефективен начин да осъществяват контрол в държавата", коментира Васил Пандов от ПП-ДБ.

Той посочи, че миналата година не се е реализирала ротацията във властта, защото имали противоречия с Борисов и Пеевски как трябва да се избират регулаторите. "Те решиха този проблем, в момента конструираха едно мнозинство, което ще избере всички регулатори по начина, по който те искаха, и заради което тогава падна правителството. Така никой няма разбере какво се е случвало в тези регулатори в последните години", коментира Пандов. 

Лена Бориславова от ПП-ДБ коментира, че изборът на регулатори е закъснял, но посочи, че ще бъдат против по този начин в една седмица ударно да бъдат открити процедури за избор на всички регулатори. "Ние ще предложим удължаване на сроковете и правила за прозрачност и само ако тези предложения бъдат приети, ние ще продължим с процедурата по същество да се приемат правила", каза тя и допълни, че в противен случай ще гласуват "против" и "въздържали се".

Бориславова обърна внимание, че „всички регулатори тръгват, всички органи за избор от Народното събрание, с изключение на един и това е Комисията за противодействие на корупция“. Защо управляващото мнозинство всячески – въпреки че ние за трети пореден път в трето поредно Народно събрание внасяме правила за избор на този орган – отказва да смени г-н Славчев, попита тя. По думите ѝ Комисията в момента действа по политически поръчения, предава БТА.

Основните цели на ГЕРБ в това правителство са еврозоната и бюджетът. Месеци наред слушахме колко важни са регулаторите. Ако не са важни, просто няма да влязат в дневния ред и ще си останат същите. Но има такива с умрели членове. Щом от ПП-ДБ не искат да бързаме, няма да бързаме, заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Той отбеляза, че в дневния ред за работата на НС в сряда има само две точки, които касаят хората - за вейповете и тютюневите изделия. Всичко останало било битка и предизборна кампания. "Дано в родословното дърво на Иван Иванов (председателят на КЕВР - бел.ред..) има столетници, защото сигурно още 20 години ще изкара на този пост. Толкова трудно се съгласихме на това управление, че съм длъжен да маневрирам. Може доста успешно да се справим през следващите месеци", допълни Борисов.

"Който не целува попа по ръката, целува кръста", каза лидерът на ГЕРБ във връзка с отказа на ПП-ДБ да подкрепят ГЕРБ. 

"Всяка процедура има установени правила и срокове. Съставите на регулаторите трябва да се попълнят, за да падне напрежението и тази истерия да спре. Има установени правила за провеждане на процедурите за номинации, упоменати в Правилника на НС. 28-дневен е срокът за подаване на кандидатурите за омбудсман, а за тези за конституционни съдии - 14-дневен. След това се разглеждат съпътстващите документи, а после се провеждат изслушвания. Но това се случва, ако процедурите са минали в пленарна зала. Много сме закъснели с обновяването на съставите с изтекли мандати. Трябва да бъдат избрани повече от 18 органа с над 90 членове", обясни Рая Назарян от ГЕРБ-СДС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ