Френското предложение за Северна Македония влезе в дневния ред на парламента

Народното събрание днес събра кворум след два дни на провалени заседания. Временно изпълняващият длъжността председател на Народното събрание Мирослав Иванов предложи първа точка в дневния ред за днес да е разглеждането и гласуването на три проекта на решения за одобрение на предложения от Френското председателство на Съвета на ЕС проект на Преговорна рамка за членство в ЕС на Република Северна Македония. Вносители на трите проекта са ДПС, ГЕРБ-СДС и Христо Иванов от ДБ.
Правителството в оставка може да одобри предложените от Председателството на Съвета на ЕС Преговорна рамка и Заключения на Съвета за Република Северна Македония, само ако бъдат изпълнени няколко условия. Това предвижда предложението на Христо Иванов, председател на парламентарната група на "Демократична България", което вчера беше одобрено от външната комисия към Народното събрание. Отхвърлени бяха проектите на ГЕРБ-СДС и на ДПС.
Проектът на Иванов предвижда първо двата документа да се прецизират така, че да гарантират вписването на българите в конституцията на РСМ, където са споменати други народи и на равна основа с тези народи. В двата документа да стане ясно, че нищо в процеса на присъединяване на РСМ в ЕС не може да бъде тълкувано като признание от Република България на съществуването на "македонски език". Трябва да се дадат гаранции, че добросъседството остава хоризонтален критерий до края на преговорите на Скопие за еврочленство, като за изпълнението му Еврокомисията регулярно ще информира Евросъвета. Периодичният преглед на изпълнението на договора за добросъседство със Северна Македония трябва да бъде оповестяван и в рамките на преговорния процес, е сред условията също.
Проектът на ДПС, отхвърлен от комиисята, казва, че Народното събрание одобрява предложения от Френското председателство проект на Преговорна рамка за членство в ЕС на Република Северна Македония(РСМ) и Албания и задължава Министерският съвет незабавно да предприеме всички необходими действия в изпълнение на решението на парламента.
Предложението на ГЕРБ-СДС, също неприето от външната комисия, предвижда предприемане на действия от Министерския съвет за одобрение на проекта на Преговорната рамка и проекта на Заключение на Съвета на ЕС за европейската интеграция на РСМ. Министерският съвет да одобри предложените от Френското председателство проекти при определени условия, са записали депутатите. Сред тях е изпълнителната власт да е положила усилия за прецизиране на текста на Заключенията така, че да гарантира вписването на българите в конституцията на РСМ във всички разпоредби, "в които са споменати и други народи и на равна основа с тези народи". Изпълнителната власт да е положила необходимите усилия за подобряване на предложения от председателството пакет от документи, така че нито един документ/изявление в процеса на присъединяване на РСМ да не може да се счита като признание от България на съществуването на т.нар македонски език, отделен от българския.
Депутатът от "Възраждане" и заместник-председател на Комисията по външна политика Ангел Георгиев предложи точка 1 от дневния ред да отпадне, защото "няма промяна в политическата обстановка в РС Македония".
"РСМ не се е реформирала. В настоящия си вид този парламент морално е фалирал и не може да вземе решения по такива фундаментални въпроси за десетилетия напред. Не може нещо толкова важно да бъде разглеждано за половин час, да бъде входирано вчера и да се гласува днес", каза Георгиев. Неговото предложение беше отхвърлено с гласовете на 188 депутати. То бе подкрепено от едва 12 народни представители.
Лидерът на партия "Възраждане" също излезе с коментар от парламентарната трибуна. “Българският национален интерес е България да бъде свободна и просперираща. Да направим така, че с днешното решение НС да бъде един добър пример. Иначе националното предателство няма да бъде последно", каза Костадинов.
Декларацията на Костадин Костадинов, която беше наситена с много исторически факти и препратки към Балканските войни, беше насочена срещу гласуването в подкрепа на отпадане на ветото за започване на преговори на РС Македония с ЕС. Костадинов призова сегашното НС да не приеме решения, които да погребат мечтата за българския национален идеал.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Икономика |Путин забрани чуждестранни кораби да влизат в руски пристанища без съгласие на службата за сигурност
Свят |Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ
Свят |Априлският Великден удвои печалбата на най-големия нискотарифен авиопревозвач в Европа
Компании |Полша откри най-голямото находище на нефт и газ в страната
Икономика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 21 до 27 юли
Хороскоп |Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии
Свят |Футболната легенда Пол Гаскойн е хоспитализиран в безсъзнание
Свят |Екстремни жеги: Гърция се готви за шест поредни дни с температури до 43 градуса
Свят |Светът на парите: Днес всички искат да са банки, а това не се харесва на банките
Финанси |Търговският министър на САЩ: 1 август е твърд краен срок за влизане в сила на митата
Икономика |Властите в Афганистан задържаха десетки млади жени за нарушения на нормите за облекло
Свят |Financial Times: Екстремните жеги вдигат на цените на храните и подхранват инфлацията
Икономика |

Коментари
Няма въведени кометари.