Глобалните военни разходи са достигнали рекордните $2,44 трлн. през 2023 г.
Глобалните военни разходи достигнаха рекорд от 2,44 трлн. долара през 2023 г. на фона на „глобално влошаване на мира и сигурността“, съобщи Стокхолмският международен институт за изследване на мира (SIPRI, цитиран от CNBC.
Цифрата бележи ръст от 6,8% спрямо 2022 г. и най-резкият годишен скок от 2009 г. насам, се казва в доклада на института за тенденциите във военните разходи.
„Безпрецедентното нарастване на военните разходи е пряк отговор на глобалното влошаване на мира и сигурността“, каза в изявление Нан Тиен, старши изследовател в програмата за военни разходи и производство на оръжие на SIPRI.
Военните разходи нарастват вече девет поредни години и са се увеличили във всички региони на света за първи път от 2009 г. насам най -вече заради войната в Украйна, нарастващото напрежение в Близкия изток, но и други събития, като отпорът срещу организираната престъпност и гангстерското насилие в Централна Америка и Карибите, констатира още докладът.
Украйна и Русия, които активно воюват, оглавиха списъка на страните, увеличили най-много военните си разходи през 2023 г., съответно с 51% и 24%. Действителните военни разходи на Русия остават далеч над тези на Украйна с приблизително 109 милиарда долара, което я прави страната с третия най-голям военен разход в международен мащаб след САЩ и Китай.
Тази цифра вероятно е подценена, се отбелязва в доклада, тъй като финансите на Русия са силно непрозрачни, а бюджетът, предназначен за военни разходи, се допълва от предприятия, лица и организации.
Междувременно военните разходи на Украйна възлизат на около 64,8 милиарда долара - около 59% от размера на разходите на Русия, но и равняващи се на 37% от БВП на Украйна, се казва в доклада. Цифрата не включва десетките милиарди военна помощ, която Киев получава, което стеснява разликата между неговите разходи и тези на Русия.
Войната между Русия и Украйна също повиши военните разходи на други места, което подтикна страните да мислят по различен начин за своите перспективи за сигурност, каза в изявление Лоренцо Скарацато, изследовател на военните разходи и производството на оръжия в SIPRI. „Тази промяна във възприятията за заплаха се отразява в нарастващи дялове от БВП, насочени към военни разходи, като целта на НАТО от 2 процента все повече се разглежда като базова линия, а не като праг за достигане“, каза той.
Доналд Тръмп, бивш президент и кандидат за президент на САЩ на тазгодишните избори, през февруари предупреди, че няма да защити страните членки на НАТО, които забавят плащанията си, в случай на руски атаки. Коментарите предизвикаха политическа буря сред съюзниците и в крайна сметка накараха генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг да признае, че някои членове не финансират достатъчно.
Военните разходи на Полша са нараснали със 7, 5% през 2023 г., докато разходите на Германия и Обединеното кралство са се повишили съответно с 9% и 7,9%, сочи докладът на SIPRI. САЩ, които харчат най-много за своята армия, отбелязаха ръст от 2,3% на годишна база в тези разходи до 916 милиарда долара през 2023 г.
Китай, вторият по големина военен бюджет между САЩ и Русия, е отделил около 296 милиарда долара за своята армия, около 6% повече в сравнение с предходната година, според прогнозни данни.
Напрежението в Близкия изток също е допринесло значително за общото нарастване на глобалните военни разходи, се казва в доклада. Разходите в Израел, който също е в активен конфликт, скочиха с 24% до 27,5 милиарда долара.
„Увеличението на разходите беше главно предизвикано от широкомащабната офанзива на Израел в Газа в отговор на атаката срещу Южен Израел от Хамас през октомври 2023 г. Месечните военни разходи на Израел се повишиха значително от началото на войната в Газа: те се покачиха от средно от 1,8 милиарда долара на месец преди октомври до 4,7 милиарда долара през декември 2023 г.“, се казва в доклада.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.