Политиките, които Тръмп обеща да следва за търговията, имиграцията и други ключови въпроси

Политиките, които Тръмп обеща да следва за търговията, имиграцията  и други ключови въпроси

Победата на Доналд Тръмп на президентските избори би имала огромни последици за търговската политика на САЩ, изменението на климата, войната в Украйна, електрическите превозни средства, данъците на американците и нелегалната имиграция, предаде Ройтерс.

Въпреки че някои от неговите предложения ще изискват одобрение от Конгреса, ето обобщение на политиките, които той каза, че ще следва през втория си четиригодишен мандат:

Повече мита

Тръмп предложи идеята за мито от 10% или повече върху всички стоки, внасяни в САЩ, ход, който според него ще премахне търговския дефицит. Но критиците казват, че това ще доведе до по-високи цени за американските потребители и глобална икономическа нестабилност.

Той също така каза, че трябва да има правомощията да налага по-високи мита за страни, които са наложили мита върху вноса от САЩ. Тръмп заплаши да наложи мито от 200% върху някои вносни автомобили, като каза, че е решен да попречи на автомобили от Мексико да влизат в страната.

Но той също така предположи, че съюзници като Европейския съюз могат да видят по-високи мита върху своите стоки.

Тръмп се е насочил по-специално към Китай. Той предлага постепенно спиране на китайския внос на стоки като електроника, стомана и фармацевтични продукти за четири години. Той се стреми да забрани на китайски компании да притежават недвижими имоти и инфраструктура в САЩ в енергийния и технологичния сектор.

Тръмп каза, че „тарифа“ е любимата му дума и ги разглежда като генератори на приходи, които биха помогнали да се напълни държавната хазна.

Масови депортации

Тръмп обеща да възстанови политиките си от първия си мандат, насочени към незаконното преминаване на границите, и да продължи напред с широки нови ограничения. Той обеща да ограничи достъпа до убежище на границата между САЩ и Мексико и да предприеме най-голямото усилие за депортиране в американската история, което вероятно ще предизвика правни предизвикателства и съпротива от страна на демократите в Конгреса.

Той каза, че ще наеме Националната гвардия и, ако е необходимо, федерални войски, за да постигне целта си, и не изключи създаването на лагери за интерниране, за да обработва хората за депортиране.

Тръмп каза, че ще се стреми да прекрати автоматичното гражданство за деца, родени от имигранти, ход, който би бил в разрез с дълготрайното тълкуване на 14-та поправка на конституцията на САЩ.

Той също така предположи, че ще отмени защитен правен статут за някои групи от населението като хаитяни или венецуелци.

Тръмп казва, че ще въведе отново т. нар. „забрана за пътуване“, която ограничава влизането в Съединените щати на хора от списък с преобладаващо мюсюлмански страни, която предизвика множество съдебни битки по време на първия му мандат.

Производство на изкопаеми горива 

Тръмп обеща да увеличи производството на изкопаеми горива в САЩ, като облекчи процеса на издаване на разрешителни за сондиране на федерална земя и ще насърчи нови газопроводи. Той каза, че ще разреши отново сондажите за нефт в Арктическия национален резерват за диви животни в Аляска.

Дали петролната промишленост следва и увеличава производството във време, когато цените на петрола и газа са сравнително ниски, остава да видим.

Той каза, че отново ще изтегли Съединените щати от Парижкото споразумение за климата, рамка за намаляване на глобалните емисии на парникови газове, и ще подкрепи увеличеното производство на ядрена енергия.

Той също така ще отмени мандатите на президента демократ Джо Байдън за електрически превозни средства и други политики, насочени към намаляване на автомобилните емисии.

Той твърди, че САЩ трябва да могат да увеличат производството на енергия, за да бъдат конкурентоспособни в разработването на системи с изкуствен интелект, които консумират големи количества енергия.

Данъчни облекчения

Заедно със своите търговски и енергийни програми, Тръмп обеща да намали федералните разпоредби, които според него ограничават създаването на работни места. Той обеща да запази широкообхватното намаление на данъците за 2017 г., което подписа, докато беше на поста, и икономическият му екип обсъди допълнителен кръг от облекчения на индивидуалните и корпоративните данъци извън тези, приети през първия му мандат.

Тръмп обеща да намали ставката на корпоративния данък от 21% на 15% за компании, които произвеждат продуктите си в САЩ.

Той каза, че ще поиска законодателство за прекратяване на данъчното облагане на бакшишите и заплатите за извънреден труд, за да помогне на сервитьори и други обслужващи работници. Той обеща да не облага с данъци или да намалява социалните осигуровки.

Тръмп също каза, че като президент ще окаже натиск върху Федералния резерв да намали лихвените проценти - но няма да спре да го изисква.

Повечето, ако не всички, от неговите данъчни предложения ще изискват действия от Конгреса. Бюджетни анализатори предупредиха, че наборът от данъчни облекчения ще увеличи федералния дълг.

Прочистване на университетите  от програмите за разнообразие

Тръмп обеща да изиска от колежите и университетите в САЩ да „защитават американската традиция и западната цивилизация“ и да ги прочисти от програмите за разнообразие. Той каза, че ще нареди на Министерството на правосъдието да преследва дела за граждански права срещу училища, които участват в расова дискриминация. В училищата K-12 Тръмп ще подкрепи програми, позволяващи на родителите да използват публични средства за частно или религиозно обучение. Тръмп също така иска да премахне федералното министерство на образованието и да остави щатите да контролират образованието.

Без федерална забрана за абортите 

Тръмп назначи трима съдии във Върховния съд на САЩ, които бяха част от мнозинството, което премахна конституционната защита на абортите на "Роу срещу Уейд". Той вероятно ще продължи да назначава федерални съдии, които ще поддържат ограниченията за абортите.

В същото време той каза, че федералната забрана на абортите е ненужна и че въпросът трябва да бъде решен на щатско ниво. Той твърди, че шестседмична забрана, предпочитана от някои републиканци, е прекалено сурова и че всяко законодателство трябва да включва изключения за изнасилване, кръвосмешение и здравето на майката.

Тръмп предположи, че няма да се стреми да ограничи достъпа до лекарството за аборт мифепристон, след като Върховният съд на САЩ отхвърли оспорването на подхода на правителството за регулирането му.

Той подкрепя политики, които насърчават ин витро оплождането (IVF), контрола на раждаемостта и пренаталните грижи.

Натиск за край на войните 

Тръмп критикува подкрепата на САЩ за Украйна във войната й с Русия и каза, че може да сложи край на войната за 24 часа, ако бъде избран - въпреки че не каза как ще постигне това. Той предположи, че Украйна може да трябва да отстъпи част от територията си, ако трябва да бъде постигнато мирно споразумение, идея, която Украйна последователно отхвърля.

Тръмп също каза, че по време на неговото президентство САЩ ще преосмислят фундаментално „целта и мисията на НАТО“.

Той подкрепи Израел в борбата му срещу Хамас в Газа, но го призова да прекрати офанзивата си. Може да се очаква Тръмп да продължи политиката на администрацията на Байдън за въоръжаване на Израел. В същото време той вероятно ще настоява за историческо нормализиране на отношенията между Израел и Саудитска Арабия, усилие, което направи по време на президентството си 2017-2021 г. и което Байдън също преследва.

Тръмп каза, че ако стане президент, той "ще спре страданието и разрушението в Ливан", но не каза как ще постигне това.

Той предложи изграждането на "железен купол" - масивен противоракетен щит, подобен на този на Израел - над цялата континентална част на Съединените щати.

Тръмп също предлага изпращане на въоръжени сили в Мексико за борба с наркокартелите и използване на американския флот за блокада на тази страна, за да спре контрабандата на фентанил и неговите прекурсори.

Разследване на врагове, помощ за съюзници

Тръмп понякога обещава да използва федералните правоохранителни органи, за да разследва политическите си врагове, включително служители на изборите, адвокати и партийни дарители.

В тази връзка Тръмп каза, че ще обмисли назначаването на специален прокурор, който да разследва Байдън, въпреки че не посочи основанията за такова разследване.

И той каза, че би обмислил уволнението на американски адвокат, който не следва неговите директиви - което би представлявало прекъсване на дългогодишната политика на САЩ за независим федерален правоприлагащ апарат.

Тръмп каза, че ще обмисли помилването на всички онези, които са били осъдени за престъпления във връзка с нападението на 6 януари 2021 г. срещу Капитолия на САЩ.

В допълнение към криминалните разследвания, той предложи да се използват регулаторните правомощия на правителството, за да се накажат онези, които смята за критици, като например телевизионните мрежи.

Тръмп ще се стреми да унищожи това, което той нарича „дълбоката държава“ – кариерните федерални служители, които според него тайно преследват собствените си програми – чрез изпълнителна заповед, която ще прекласифицира хиляди работници, за да им позволи да бъдат уволнени. Това вероятно ще бъде оспорено в съда.

Той ще създаде независим панел за ефективност на правителството, оглавяван от поддръжника на милиардера Илон Мъск, за да изкорени прахосничеството във федералното правителство. Той не е посочил подробности как ще функционира тялото. Правителството вече има наблюдатели като Службата за управление и бюджет и генерални следователи във федералните агенции.

Тръмп ще предприеме репресии срещу федералните лица, подаващи сигнали за нередности, които обикновено са защитени от закона, и ще създаде независим орган за „наблюдение“ на разузнавателните агенции на САЩ, пише още Ройтерс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ