Очакванията на депутатите преди старта на есенната сесия на парламента
Приемането на държавния бюджет, приемането на законите, свързани с плащанията от Плана за възстановяване и устойчивост, и следването на основната посока на страната ни - Шенген и еврозона. Такива задачи очертаха лидерите на партии и коалиции и депутати на прага на есенната пленарна сесия на Народното събрание. Ето какво заявиха някои от тях преди началото на днешното заседание.
Най-важното е бюджетът да се подготви. Всички политики за следващата година зависят от бюджета. Това заяви премиерът Николай Денков на влизане в сградата на бившия Партиен дом за откриването на есенната сесия на Народното събрание. Той посочи сред приоритетните закони тези за Шенген и еврозоната.
"Приемаме ги, за да си оправим живота в България, така че това е целта на тези закони. Надявам се да успеем да ги приемем бързо и качествено", каза Денков.
"Правителството се е събрало да свърши 5-6 неща, които ще го държат заедно, докато вървят. Трябва да променяме Конституцията, трябва да променяме КПКОНПИ, трябва да пуснем Плана за възстановяване, трябва да напреднем достатъчно по Шенген и еврозоната и да приключим тези теми. Смисълът да направим правителство беше само този", коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
По думите му кадровите назначения така или иначе се правят, а в момента трябва да се овладеят цените и инфлацията. Каза, че антикорупционното законодателство ще влезе за обсъждане в НС още следващата седмица. Лидерът на ГЕРБ отрече участие на руския политик Андрей Бабаков в изграждането на газопровода "Турски поток", който Борисов нарича "Балкански".
Бойко Борисов потвърди, че както той, така и представители на "Продължаваме Промяната" са се срещали с Алексей Петров преди съставянето на редовното правителство. "Алексей Петров беше близък с бащата на Кирил Петков и тях и като всички нас търсеше варианти да се направи нещо стабилно след пет поредни избора. Срещи сме провеждали с него, той с тях, за да може да има дори някакво крехко доверие", каза той пред журналисти в парламента.
"На България ѝ е нужно редовно правителство и според мен няма друга алтернатива. Редовното правителство не бива да бъде поставяно на картата. Имаме критики към правителството и това е нормално, но това не означава, че то ще бъде съборено заради нерешени кадрови въпроси", коментира председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова.
Атанасова заяви, че в спешен порядък трябва да се подпише споразумение за механизъм, по който управляващите да взимат решения. На въпрос какво ги е забавило, отговори - депутатската ваканция. "Тази седмица или следващата ще се обсъждат тези въпроси и се надявам с взаимен консенсус да се изработи", посочи тя.
"Най-важният въпрос е стабилното мнозинство, което стои зад този кабинет и то би било стабилно, ако продължава да приема необходимите закони такива, каквито сме ги разписали в нашата законодателна програма. Най-важните теми, които предстоят от днес, са приемането на държавния бюджет, приемането на законите, които са свързани с плащанията от Плана за възстановяване и устойчивост, и, разбира се, следването на основната ни посока - Шенген и еврозона. Докато има мнозинство, което може да приема тези закони, ние сме стабилни", заяви Антоанета Цонева от ПП-ДБ.
"Основната ни цел остава свалянето на това правителство и предсрочни парламентарни избори. Всичко, което чухме в записа на Кирил Петков и Асен Василев се случва – чистка в МВР, подготвят се нови хора за членове на службите, съгласувани от посолството и одобрени от посолствата", заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
"Ние ще продължим да настояваме за по-социална държава. И в тази връзка бюджетът за 2024 г. ще започне да се гледа съвсем скоро на първо четене и ние ще наблягаме на политиката по доходите", каза Христо Проданов от "БСП за България".
В следващия месец, месец и половина може да очакваме оставката на правителството, заяви председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов. По думите му, управляващото мнозинство не върши работа. "Какво може да очакваме - най-вероятно същите глупости, които направихме в месеците, в които работихме. Всичките приети закони подлежат на поправка. Депутатите трябва да правят качествени закони, а те видимо не правят", коментира Йорданов.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.