Парламентът забрани разпродажбата на имотите на "Мини Марица - изток"

Парламентът забрани разпродажбата на имотите на Мини Марица - изток

Парламентът забрани разпродажбата на имотите на "Мини Марица - изток"

Депутатите приеха решение държавните органи да не могат да извършват разпоредителни сделки с недвижимо имущество на „Мини Марица-изток“ без решение на Народното събрание. Предложението беше прието със 196 гласа "за" от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "Възраждане", ДПС, БСП и независимия депутат и 11 "против", събрани от ИТН и един депутат от ПП-ДБ.

Предложението на "Възраждане" беше за мораториум, но от ГЕРБ-СДС го промениха на решение заради опасения, че Конституционния съд може да определи мораториума като противоконституционен. 

Така без решение на парламента държавните органи няма да могат да извършват: 

  • разпоредителни сделки с недвижимо имущество, собственост на "Мини Марица-изток" ЕАД, както и с недвижимо имущество държавна или общинска площ, попадащо в обхвата на концесионната площ по силата на сключения концесионен договор между Министерския съвет и дружеството.
  • разпоредителни сделки с дълготрайни активи и за учредяване на вещни права върху недвижими имоти, собственост на "Мини Марица-изток", използвани и/или предназначени за въгледобив, както и да се сключват сделки/договори и да се издават решения за изграждане на обекти за производство на електрическа енергия от възобновяеми източници от частни инвеститори в имоти от комплекса.
  • изключение ще се прави за отдаване под наем на земеделски земи за земеделски нужди, намиращи се на територията на комплекса "Мини Марица-изток". 

Освен "налагането на мораториум" от окончателния текст на решението отпадна и срокът, в който се предлагаше той да действа - до приемането на актуална Стратегия за устойчиво енергийно развитие на Република България, която включва и стратегия за развитие на комплекса "Марица-изток". 

Според Жечо Станков от ГЕРБ-СДС настоящото решение ще доведе до нещо даже по-силно от мораториум, защото няма да е уязвимо пред съда, и с него ще гарантират и работните места, и целостта на комплекса, и бъдещите инвестиции. 

"Пълната забрана и този мораториум вършат мечешка услуга на комплекса. Не можем да ограничим абсолютно всякакъв вид действия в комплекса, което ще доведе до пряка забрана на всички бъдещи инвестиции, от които "Мини Марица-изток" се нуждае", коментира Радослав Рибарски от ПП-ДБ. 

"Предложените редакции допълват всичко онова, което има в решението. Винаги съм бил против мораториумите. Решенията ще бъдат допълнителния контрол върху изпълнителната власт при взимането на разпоредителни решения за Маришкия басейн", заяви Рамадан Аталай от ДПС.

Искра Михайлова от "Възраждане" призова за оттегляне на направените в пленарната зала корекции в проекторешението, с изключение на тази за земеделските земи, и да се остави Конституционният съд да се произнесе по решението на парламента. Тя призова да се запазят терените на "Мини Марица-изток" в цялост, докато държавата има стратегия за устойчиво енергийно развитие.

Драгомир Стойнев от "БСП за България" коментира, че първо трябва да помислят дали с подобни решения и мораториуми да продължат да управляват българската енергетика. Той посочи, че вчера министърът на енергетиката е декларирал, че правителството няма намерение да води преговори с компанията, която, по думите на Стойнев, "служебният кабинет си беше харесал и искаше да подари земята на комплекса". Нека в най-кратки срокове по-скоро да задължим министерството да изработи енергийна стратегия и на тази база да се взимат дългосрочните решения за държавата, призова Стойнев. 

"В енергетиката има ужасно много пари и интереси и в момента ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС и БСП се опитвате да заобиколят мораториума", коментира Тошко Йорданов от ИТН. Той посочи, че до днес сутринта е имало желание за мораториум. По думите му това правителство с този министър на финансите ще прави това – ще пробутват през законови промени кражби към техни фирми. "Първата далавера бяха инхаус процедурите, тази е втората, няма да е последната", допълни той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ