Правителството на Мелони е подложено на критики заради честването на фашисти от Втората световна война
Дясното правителство на Италия е подложено на критики заради честването на голяма битка от Втората световна война, след като Министерството на отбраната заяви, че победените фашистки войници на диктатора Бенито Мусолини са загинали за свободата на страната, предаде Ройтерс.
В публикация в социалните мрежи в сряда, посветена на годишнината от битката при Ел Аламейн в Египет през 1942 г., министерството определи конфликта като „героичен и трагичен“ и отдаде почит на италианските войници, „които пожертваха живота си за нашата свобода“.
В битката се сблъскват обединените сили на фашистка Италия и нацистка Германия, водени от германския генерал Ервин Ромел, срещу Великобритания и нейните съюзници, водени от британския генерал Бърнард Монтгомъри.
Паола Киеза, която оглавява делегацията на партията „Италиански братя“ на министър-председателя Джорджия Мелони в парламентарната комисия по отбрана, написа във Facebook, че „сърцето на нашата нация днес е в Ел Аламейн“.
И двата поста срещнаха широка критика от страна на опозиционни политици, учени и в социалните мрежи.
„Не мога да разбера как може да свързвате Ел Аламейн с „борбата за нашата свобода““, казва Матиа Гиди, преподавател по политика в университета в Сиена.
Депутатите от лявото движение „5 звезди“, втората по големина опозиционна партия, излязоха с изявление, в което се казва, че макар италианските войници да са се сражавали храбро, е „неподходящо“ да се чества паметта им като такива, които са се борили за свобода.
Вместо това „те са били жертви на колониалния и фашистки режим на Италия“.
„Италиански братя“ води началото си от Италианското социално движение (MSI), създадено през 1946 г. като пряк наследник на черните ризи на Мусолини, а наследството на фашизма продължава да измъчва Италия почти 80 години след края на войната.
Откакто встъпи в длъжност преди две години, Мелони трябваше да отблъсква критики заради няколко прояви на носталгия по фашизма от страна на членове на нейната партия.
Самата тя е осъждала всички форми на тоталитаризъм и е изразявала отвращението си от фашизма, но избягва да се определя като „антифашистка“, въпреки че често я призовават да го направи.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.