Премиерът гласува за по-добре управлявана София. ПП-ДБ и "Възраждане" прогнозираха голям брой невалидни бюлетини

Общество

Гласувах за това София да бъде управлявана по-добре от хора, които могат и знаят. От екип, в който има инженери, архитекти, IT специалисти, които могат да направят София много по-чиста, по-красива, в която да искаме да живеем, децата ни да имат детски градини и училища, и да бъде нормален европейски град. Това заяви премиерът акад. Николай Денков, след като гласува в столичното 6-то помощно училище.

"Днес е важно абсолютно всички да излязат и да гласуват. Разберете, хора, от вас зависи как ще изглежда градът ви, селото, в което живеете, след една, след три и след четири години. Излезте и гласувайте, защото иначе други го правят вместо вас и градът или селото ще изглеждат според техните представи", подчерта Денков.

"Колкото повече хора гласуват, толкова по-малка ще е тежестта на изборните измами. Днес чух една реплика и ми хареса: "Гласувайте като машини, въпреки че използвате хартия". Гласувах фасадите на училищата и дворовете да станат по-хубави. Гласувах общинските болници да станат по-нормални", заяви след като упражни своя вот съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. По думите му, броят на невалидните бюлетини ще бъде ясно отчетен. 

Правото на глас е най-силният инструмент, да гарантираме, че България ще продължи да се развива напред по пътя на реформите, който е безалтернативен. Хартиената бюлетина има доказано емпирично многократно слабости, дава възможности за най-различни манипулации, злоупотреби и преди всичко за грешки. Не бива да позволим това да демотивира хората. С машини без хартия, с хартия без машини, независимо от това трябва да излезете да гласувате, каза съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов, след като гласува.  

"Гласувах за една по-добра София, по-добра за всички, които живеем тук. Надявам се, освен метрото, центъра и другите големи проекти, да бъде развита инфраструктурата в крайните квартали, където също живеят софиянци", заяви председателят на СДС Румен Христов упражни правото си на глас в 2 СОУ "Академик Емилиян Станев" в столичния квартал "Бъкстон".

Големите инфраструктурни проекти, които са започнати трябва да бъдат довършени, разбира се акцентът е върху метрото, но и градския транспорт във всички негови разновидности трябва да бъде развит. Повече чист въздух, повече зеленина, повече детски градини. Всичко това, което очакват софиянци, добави председателят на СДС. "Важното е хората да излязат и да гласуват. Дали ще бъде само с хартиена бюлетина или с машина и хартия не е толкова важно", каза още Христов. 

Гласувах да продължи София да се управлява добре, да правим детски градини, училища, метро, паркове, фонтани, алеи, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, след като гласува. "Това, което стана в последните дни, не е добре. Беше ни най-приятно да побеждаваме с машини. Но се получиха укорими неща. Как бихте се почувствали, ако някой ви копира паролата за телефона? А ако това е вашият противник в службата, който иска да ви седне на мястото? Това направиха. Без да има право, след като е издал заповед, че в тази стая не може да се влиза, отива и с личния си телефон снима паролите. Решението на ЦИК беше правилно. Виждате колко бързо става гласуването. В рамките на 1 минута гласувах и в трите бюлетини", коментира Борисов.

По отношение дали машините са само принтери, Борисов ги определи като глупости. "В нашата централа има принтери, исках да видя имат ли кодове. Оказа се, че нямат. Щом са само принтери, защо са им кодове, защо ги снимат? Много са им леки тезите. Съжалявам, че не можаха да се справят с изборите, така както законът казва", каза Борисов. Той обаче, добави, че не е чел доклада на ДАНС. 

Гласувах най-накрая моят град да има кмет, който да го управлява и да работи за града, а не да чака градът и гражданите да работят за него. На Варна е нужна пълна промяна. Най-малкото, което е нужно, е да имаме кмет, който да ходи на работа, заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, след като гласува в ОУ "Стоян Михайловски" във Варна. 

Най-нормалното е премиерът да подава оставка и да идват избори, още повече с тази намеса в изборния процес, с опита правителството да оспори решение на ЦИК. Това са наказуеми деяния, отдавна Денков трябваше да бъде разследван. Ще видим как ще се отрази хартиеният вот, връщаме се към практики, които най-вероятно ще доведат до голям брой невалидни бюлетини, добави Костадинов. Той очаква извънредни парламентарни избори. 

"За всички свободни хора е много важно парите от нашите данъци да се управляват справедливо и да бъдат използвани по предназначение, защото в последните дълги години на управление на София точно в това отношение имаше много тежки злоупотреби. Разчитам новият кмет и новият общински съвет да управляват нашите пари справедливо и те да бъдат използвани за обществени дела", заяви съпредседателят на парламентарната група на ПП-ДБ ген. Атанас Атанасов, който упражни правото си на глас в Националната търговско-банкова гимназия.

Според него "тези, които организираха този компот с машините, направиха лоша услуга на себе си, защото това повиши избирателната активност".

"Гласувах за промяна на сегашния модел на управление на столицата, за прозрачност, за това парите на софиянци да се харчат честно и открито. За по-добри улици, по-чист въздух, да няма задръствания, презастрояване, хората от крайните квартали да имат еднакви условия за живот с тези, живеещи в центъра", каза лидерът на БСП Корнелия Нинова, която подаде своя вот в 25 ОУ "Д-р Петър Берон" в София.

Виждам по избирателната активност, че решението на ЦИК за отмяна на машинния вот не е повлияло тежко. Активността до момента е дори малко по-висока от предишните избори, подчерта тя. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"