Прокурорската колегия във ВСС обсъжда ситуацията след прекратяването на мандата на Иван Гешев

Прокурорската колегия във ВСС обсъжда ситуацията след прекратяването на мандата на Иван Гешев

Прокурорската колегия се събира извънредно в 11 часа днес, за да обсъди ситуацията след подписания от президента Румен Радев указ, с който беше финализирана процедурата за предсрочно прекратяване на мандата на Иван Гешев като главен прокурор. Кадровиците трябва да решат кой временно да оглави държавното обвинение, като сред тях има спор - дали Прокурорската колегия или Пленумът на Висшия съдебен съвет трябва да направи избора, предава БНР. 

Спор има и в самия съвет. Според представители на Прокурорската колегия това е органът, който трябва да избере временен заместник на Иван Гешев, а според представители на Съдийската - органът е Пленумът, защото той избира и назначава Обвинител номер едно. Въпросът трябва да се изясни още днес, като нееднозначено е мнението и кой да замести Гешев - някой от неговите заместници или друг магистрат. Проблемът със заместниците е, че единият от тях - Борислав Сарафов, влезе в открит конфликт с Гешев, а останалите пък бяха плътно зад вече бившият главен прокурор.

По-дългосрочният въпрос е за титуляр на поста, който е в компетентността на Пленума на ВСС, но пък членовете му с изтекъл мандат, а пък в сила са законовите промени, според които в тримесечен срок трябва да бъде открита процедура за избор на нова парламентарна и професионална квота на съвета. Около три месеца отнема и процедурата за избор на главен прокурор, тоест двете процедури трябва да се развиват едновременно.

Още един въпрос чака юридически отговор -какво ще стане със сигналите срещу Иван Гешев, които бяха подадени след влизането в сила на механизма за разследване на главния прокурор и неговите заместници, след като от вчера той вече е бивш. 

Припомняме, че вчера президентът Румен Радев подписа указа, с който освободи Иван Гешев от длъжността главен прокурор на Република България. Дотук се стигна, след като на 12 юни Пленумът на ВСС реши да освободи предсрочно от длъжност Гешев по предложение, направено от четирима членове на Прокурорската колегия заради изказване, което накърнява престижа на съдебната власт. В подкрепа на решението на гласуваха 16 членове на съвета, четирима бяха "против". 

Процедурата за избор на нов главен прокурор

До седмица пленумът на ВСС трябва да обяви изцяло нова процедура за избор на главен прокурор. Според Закона за съдебната власт предложения за кандидатури за главен прокурор могат да правят не по-малко от трима от членовете на съответната колегия на Висшия съдебен съвет, както и министърът на правосъдието. 

Предложенията се правят в рамките на месец. Към всяко едно от тях трябва да има подробни писмени мотиви и кадрова справка. След това кандидатите представят писмена концепция след едномесечния срок за кандидатури.

Пленумът на Висшия съдебен съвет обявява датата, часа и мястото за изслушване за всеки кандидат. Това трябва да стане най-малко един месец преди провеждането му. 

Политическите коментари след като президентът подписа указа

Заваляха и политическите коментари след като президентът подписа указа за предсрочно прекратяване на мандата на Иван Гешев като главен прокурор. 

Трябва да бъдат отнети кадровите правомощия на главния прокурор. Всеки един прокурор в тази централизирана институция, за кадровото си израстване, зависи от главния прокурор. Оттова идва неговата сила и това трябва да бъде премахнато", коментира съпредседателят на ПП-ДБ Атанас Атанасов. 

До 7 дни ВСС трябва да избере временно изпълняващ длъжността главен прокурор, каза председателят на парламентарната комисия по правни въпроси Стою Стоев. 

По думите му, изборът на нов главен прокурор принципно продължава доста дълго време. "Процедурата продължава минимум два-три месеца, а дали ще стигнем до конституционни промени до момента, в който процедурата се развие така че да може евентуално нови реформирани органи да изберат новия главен прокурор, предстои да видим. Сега най-важното е да видим дали обстоятелствата в момента ще променят мотивацията на останалите политически формации за промяна в Конституцията", каза Стоев.

Президентът спази конституционните си правомощия, сега на ход са Народното събрание и Висшият съдебен съвет, коментира вицепрезидентът Илияна Йотова. 

Иван Гешев беше отстранен в резултат на продължаващо две години усилие за разграждане на авторитарния тоталитарен модел на прокуратурата, заяви от парламентарната трибуна един от лидерите на ПП-ДБ Христо Иванов. Той представи част от промените, които коалицията ще предложи като законодателна програма. Сред тях на първо място са промени в Конституцията.

Иванов посочи каква е целта: "Максимално, в рамките на това, което може да се случи в рамките на обикновено Народно събрание да ограничим властта, безоконтролността и липсата на отчетност на главния прокурор. Ние трябва да разделим в максимална степен ВСС на две, така че съдийският кадрови орган да отговаря на международните стандарти за съдийско самоуправление, без това да означава в вего да няма представители на обществото, но те не трябва да са мнозинство".

Новият състав на ВСС трябва да бъде определен след структурна промяна, каза още Иванов.

В отговор лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ се обърна към председателя на парламента Росен Желязков: "Да им напомните, че последните година и половина-две само говорят, а ние от ДПС година и половина ги чакаме - освен говорене - да влязат и на терена на действията".

"Докато не получим конкретни текстове, разработени за промени в Конституцията, ние от БСП не намираме за нужно и нямаме намерение да си губим времето с отвличащи вниманието операции. Когато дойдат конкретните текстове, ние ще разговаряме, ще направим своите предложения и ще изясним своята позиция относно евентуалните промени в Конституцията", заяви в ефира на БНТ Румен Гечев от БСП.

"Промяната на някои текстове в Конституцията няма да накара съдиите, прокурорите и изследователите да работят по-добре. Нито една партия няма капацитета да решава въпроси относно Конституцията. Трябва да се обърнем към доказани специалисти, специализирани звена, които се развиват в България. Не бива политиците сами да решават този въпрос", допълни Румен Гечев. Според него твърдението, че БСП защитава старата съдебна система, противоречи на здравия разум.

"Предсрочното освобождаване на Гешев беше естествено събитие. Повече от 3 години имахме за главен прокурор лице, което нямаше професионалните и нравствени качества. Гешев не отговаряше на изискванията за поста главен прокурор. Действаше като дразнител", заяви в ефира на БНТ Надежда Йорданова от ПП-ДБ.

"Не трябва да се позволи свалянето на Иван Гешев от поста да спре необходимите реформи. Подозренията за политическо мотивирано действие от страна на членовете на Висшия съдебен съвет е голяма червена лампа и още един аргумент да не се бави преструктурирането на ВСС, реформата му. Трябва да се избере прокурор, който може да генерира доверие, да престане да бъде чадър за едни и бухалка за други", допълни Надежда Йорданова. Според нея обаче никой от заместниците на Иван Гешев не отговаря на този профил.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ