Вили Лилков: Искам да направя София град с европейско значение
Политиката и управлението са преди всичко отговорност към общностите, казва кандидатът на Реформаторския блок за столичен кмет Вили Лилков
- Господин Лилков, може ли София да стане по-щастлив град, с повече усмихнати, спокойни и доволни хора?
- В основата на усещането на щастие е простото и ежедневно сравнение, което всички ние правим с другите хора около нас. В този смисъл гражданите на София ще станат по-щастливи, когато започнат да сравняват града си с други европейски градове и да казват: „Да, ние не сме по-назад, дори се справяме по-добре!“.
София и в момента има сравнителни предимства пред много други градове в Европа, но за съжаление ги забравяме понякога или се губят поради сериозни проблеми с градската среда, нивото на шум или замърсяване. Това е и моята цел – да направя София от град с национално значение в град с европейско значение! Основна насока в моята програма е връщането на градския дух, усещането за уют, хармония и качество в заобикалящата ни среда. Ще наблегна на контрола, на качественото изпълнение на редица проекти в града и развиването на естествените природни богатства, с които столицата разполага. Спокойствието и повишеното щастие у софиянци няма да закъснее, убеден съм. София е град, изпълнен с възможности.
- Какво бихте запазили и какво бихте променили като среда за живот, бизнес, образование, растеж в главния град на България?
- Ще изведа на преден план качеството и хармонията на градската среда със системно отношение към градския дизайн – настилки, обзавеждане, указателни табели, чешми, осветителни тела, фонтани. Ще насърчавам с всички сили публично-частното партньорство, ще премахвам бариерите пред бизнеса и ще развивам балансирано територията на града, защото понастоящем това е проблем. Имаме добре устроени квартали и същевременно множество деградиращи градски зони. Ще въведа принципа определен процент от парите от данъци и такси, платени от гражданите на всеки район, да се инвестират директно в района за решаване на проблеми, посочени от самите граждани. Ще развия връзките на града с природната среда – с реките, минералните извори, зелените връзки с Витоша.
- Как смятате, кои ваши лични качества и експертиза мотивираха Реформаторският блок да ви номинира за кмет на София?
- Със сигурност, на първо място е опитът ми като общински съветник и заместник-председател на Столичния общински съвет. През това време опознах града в цялост и вникнах в дълбочина в неговите проблеми. Познавам го, както от гледна точка на системите, които го управляват, така и от гледната точка на хилядите хора, с които съм се срещал и на които съм помагал за разрешаването на техните проблеми. Познавам и задачите, които София трябва да реши и съм готов с истинските решения. Може би това е допринесло и за моята номинация – възможността за отличаване на важното и намирането на правилните отговори на трудните въпроси. Не на последно място, помогна ми много и доверието, с което се ползвам от много мои приятели, колеги и съмишленици от ДСБ и Реформаторския блок, за което искрено им благодаря. В крайна сметка номинацията ми за кмет е етап от естественото ми развитие като политик.
- Маргарет Тачър е била химик по образование. Вие сте физик. Ако се абстрахираме от дългогодишния ви политически и управленски опит като общински съветник и зам.-председател на СОС, депутат и зам.-председател на парламентарни комисии, с какво един професор по физика може да допринесе за развитието на столицата?
- Хората на точните науки подхождат рационално и задълбочено към проблемите, които понякога провокират по-емоционални реакции. А експертизата, която имам, ми помага и да работя с малко повече разбиране и по конкретни теми, свързани с енергийни ресурси, фактори на производство, градска статистика и други технически параметри.
Ще ви дам примери. Когато общината не се отзова на моите настоявания да се състави регистър на базовите станции на мобилните оператори в столицата, не се поколебах и заедно с приятели доброволци, изготвихме публичен електронен регистър, достъпен и днес. Преди малко повече от година успешно реализирах инициативата си за обявяване на жълтите павета на София за културно наследство на България. Столицата ще има задължение да пази и подновява култовия си златен паваж в бъдеще. Заедно с колеги учени от БАН и МГУ направихме редица експерименти за точния състав и свойства на жълтите павета, които доскоро не бяха известни, уточнихме технологията, намерихме и подходящите български суровини за тяхното производство. Благодарение на физиката разкрихме „тайната на павето“. (смее се).
- Как бихте довършили изреченията „Политиката е....” , „Да управляваш, означава да....”?
- Политиката е отговорност към общностите, тя пази тяхната идентичност, предпазва ги от кризи и ги реформира. Да управляваш, означава да ръководиш и да взимаш решения без да мислиш за преизбирането си. Повечето политици мислят мандатно, до следващите избори, докато държавникът – за следващите поне десет години развитие на своята общност.
Ирина Велева
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.