За първи път депутатите не можаха да отхвърлят вето на президента

За първи път депутатите не можаха да отхвърлят вето на президента

Парламентът не успя да преодолее ветото на президента върху промените в Закона за защита на конкуренцията. Народното събрание не успя да събере необходимите 121 гласа „за”, за да отхвърли ветото на държавния глава. Това се случва за първи път в рамките на 42-то Народно събрание.

135 депутати гласуваха ветото на държавния глава, 98 народни представители подкрепиха измененията, 36 бяха против тях, 1 се въздържа.

Законът беше приет от Народното събрание на 18 юни 2014 година и върнат за ново обсъждане с указ на президента от 30 юни. Целта на приетите от парламента промени бяха да се изменят отношенията между големите търговски вериги и техните доставчици, за да може нелоялните практики на веригите да бъдат прекратени.

В мотивите към ветото на президента Росен Плевнелиев се посочва, че значителна част от измененията и допълненията на Закона не са надлежно мотивирани и няма оценка на въздействието им, някои от тях преследват неясни цели, а там, където целите на промените са общополезни, методите за постигането им са несъразмерни и могат да причинят вреда вместо полза.

„Няма яснота дали новите разпоредби ще предизвикат покачване на цените на хранителните стоки. Възможното поскъпванена хранителни стоки неминуемо ще засегне крайните потребители. Недопустимо е да не си даваме сметка как новата регулация ще се отрази на гражданите и особено на тези от най-уязвимите групи - социално слаби, безработни и пенсионери", е записано в мотивите на държавния глава.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Рей Далио: Златото и нефиатните валути ще бъдат по-силни средства за съхранение на стойност с нарастването на дълга на САЩ
На фокус следващата седмица: Финално тримесечие
България е втора по ръст на цените на пакетните почивки в ЕС през август на годишна база
Желязков пред Тръмп: Стратегическото партньорство е ключово за развитието на отношенията ни
Борисов: От пиедестала на държавен глава Радев се занимава с един депутат като мен
Победа: България отива на финал на световното първенство по волейбол
ЕК: България може временно да бъде лишена от средства по втория транш от ПВУ ​
Bloomberg: Хакери проникнаха в софтуерни устройства на Cisco в правителството на САЩ